Slavoj Žižek: İsrail – Filistin savaşındaki gerçek bölünme çizgisi…

Slovenyalı ünlü filozof Slavoj Žižek, İsrail ve Filistin arasında süren savaşa dair Project Syndicate’de kaleme aldığı makalede, gerçek taraflaşmanın savaşan güçler değil, “her iki taraftaki köktendinciler ile hala barışçıl bir arada yaşama olasılığına inananlar” arasında olduğunu belirtti.

Žižek, “Hamas’ın çirkin terör eylemleri koşulsuz olarak kınansa da, Kutsal Topraklarda gerçekten söz konusu olan şey karıştırılmamalıdır. Seçim, sert bir hizip veya diğeri değildir; her iki taraftaki köktendinci kişiler ile hala barışçıl bir arada yaşama olasılığına inanan herkes arasındadır.” ifadelerini kullandı.

Hamas’ın İsrail’e saldığı barbarlık, “eğer” veya “ama” olmadan koşulsuz olarak kınanması gerektiğini söyleyen Žižek, “Sivil katliamları, tecavüzler ve kaçırılmalar bir pogromdu ve Hamas’ın gerçek amacının İsrail devletini ve tüm İsraillileri yok etmek olduğunu doğruladı. Bununla birlikte, durum tarihsel bağlam gerektiriyor; herhangi bir gerekçe olarak değil, ileriye dönük yol hakkında netlik adına.” dedi.

Slavoj Žižek kidir?

Slovenyalı bir filozof, yazar ve düşünürdür. Politika, kültür, psikanaliz ve felsefe gibi birçok farklı konuda çalışmalar yapmış ve etkili bir düşünce akımının önde gelen isimlerinden biri olarak kabul edilir. Kendisi özellikle Marksist teorinin yeniden yorumlanması ve popüler kültür analizleriyle tanınır.