Gündemdekiler

Bu hafta gündemdekiler neler: “Dünya Nasıl Zenginleşti?” Nasıl atalarımızdan daha zengin olduk. Kitap bu süreci gözler önüne seriyor.

Jorge Amado ülkemizde belli bir kesim tarafından okunan bir yazar. Bunun yeni dönemde yıkılacağını düşünüyorum.

Dune okurlarının uzun zamandır bekledikleri “Dune Grafik Roman Muad’Dib  2. Kısım” Dost Körpe çevirisiyle raflardaki yerini alıyor.

Rezonans Kanunu kendi hâlinde satış grafiği olan bir kitaptı. Fakat televizyon programında isminin geçmesi ve birçok okur tarafından aynı anda talep edilmesi üzerine gündeme oturdu.

Murathan Mungan ise yeni bir seçkiyle okurlarıyla buluşuyor.

 

 

Kitabın Adı: Dünya Nasıl Zenginleşti

Yazar Adı: Jared Rubin, Mark Koyama 

Yayınevi: Antre Kitap 

Çeviren: Uğur Gülsün

Fiyatı: 384,00 TL

 

İÇERİK TANITIMI: 

Bugün, atalarımızdan çok daha zenginiz ve bu servetimizin neredeyse tamamını son iki yüzyılda kazandık. Peki, bu zenginliği nasıl elde ettik? Zenginlik bir kader mi yoksa bir dizi etkenin bir araya gelmesinin sonucu mu? 

Sanayi Devrimi neden 18. yüzyıl Britanyası’nda başladı? Bazı ülkeler neden yenilikleri takip etme ve ekonomik büyüme konusunda geride kaldı? Tüm bu sorulara onlarca yıldır cevaplar aranmış ve birçok önemli düşünür tarafından teoriler geliştirilmiştir. Ekonomi tarihi uzmanlarından Jared Rubin ve Mark Koyama, “Dünya Nasıl Zenginleşti?” kitabında bu soruları, bugüne kadar yapılmış araştırmaları ve ortaya konulan tüm teorileri inceleyerek cevaplamaya çalışıyor. İlk olarak mevcut teorilere değinen yazarlar; coğrafyanın, iklimlerin, siyasi kurumların, kültürlerin, demografik yapının ve sömürgecilik faaliyetlerinin ekonomik büyümedeki rollerini tarihten örnekleriyle ele alıyor. Dahası “Dünya Nasıl Zenginleşti?” geçmişin, toplumların yoksulluktan nasıl kurtulabileceklerine dair bir rehber olduğunu gözler önüne seriyor. Bu kitap, dünyadaki ekonomik büyüme ve yoksulluğun geleceğini merak edenler için eşsiz bir kaynak.

Kitabın Adı: Sonsuz Topraklar

Hazırlayan: Jorge Amado

Yayınevi: Sel Yayınları

Çeviren: İpek Gürsoy Manavbaşı

Fiyatı: 260,00 TL

İÇERİK TANITIMI: 

Jorge Amado’nun doğup büyüdüğü Bahia’nın verimli topraklarının bağrı herkese açıktır: Yoksulluğa mahkûm tarım işçilerine yaşam güvencesi ve başlarını sokacakları bir yuva, ayrıcalıklı sınıflara ise siyasi itibar ve ceplerini doldurmayı vadeden bu el değmemiş ormanlar, Latin Amerika’nın en vahşi sınıfsal çarpışmalarına tanıklık eder.

Sömürü düzenini pekiştirebilmek için kiralık katiller, kundakçılar, düzenbaz avukatlar ve üst düzey yöneticilerle el ele vermiş dalavereci para babalarıyla; kırık dökük yaşamlarını gelecek güzel günlerin umuduyla temize çeken ve tüm zorluklarına rağmen hayata dört elle sarılan tutkulu halkın bu kadim çatışmasında kaybeden taraf, hunharca talan edilen doğa ve değerlerini yitirmiş insanlık olacaktır.

Brezilya’nın akıbetini belirleyen I. Kakao Patlaması ve ardından gelen çöküşe ilk elden tanıklık etmiş Amado, bu masum mahsulün etrafında gelişen habis suçları, plantasyonları kana bulayan ve yaşamları alt üst eden olayları etten kemikten karakterlerle kuşatarak anlatır. Sonsuz Topraklar, gökkubbenin altında dişe diş verilen bir onur mücadelesini edebiyat tarihine kazır.

 

Kitabın Adı: Dune Grafik Roman 2. Kısım Muad’Dib

Yazar Adı: Frank Herbert

Yayınevi: İthaki Yayınları

Çeviren: Dost Körpe

Fiyatı: 400,00 TL

İÇERİK TANITIMI: 

Feodal bir uzak gelecekte geçen Dune genç Paul Atreides’in hikâyesini anlatır. Paul ve annesi Leydi Jessica, Arrakis’in çöllerinde mahsur kalmışlardır. Hain Doktor Yueh tarafından ihanete uğrayan ve en büyük düşmanları Harkonnenler tarafından hanedanlıkları yok edilen Paul ve Jessica, gizemli Fremenleri bulmak zorundadır. Gezegenin çok sıkı korunan sırlarını çözmeye devam ederken, her ikisi de kaderlerini ve hayatlarını sonsuza dek değiştirecek seçimlerle karşı karşıya kalacaklardır. 

Brian Herbert ve Kevin J. Anderson’ın orijinal esere birebir sadık kalan üç ciltlik adaptasyonunun ikinci cildini de Raúl Allén ve Patricia Martín şahane çizimleriyle görsele aktarıyor.

“Bu çizgi roman, Dune destanını okumak ve romanın ayrıntılarına dalmak için harika bir yol. Anlaşılır ve özenli çizimler, anlatıyı takip etmeyi kolaylaştırıyor ve hikâyeye grafik romanların sunduğu en şık meziyetleri katıyor.” —Alex Ross

Kitabın Adı: Rezonans Kanunu

Yazar Adı: Pierre Franckh

Yayınevi: Koridor Yayınları

Çeviren: Bengisu Akipek

Fiyatı: 145,00 TL

 

İÇERİK TANITIMI: 

Size hep ulaşılmaz görünen mutlu anları özlüyorsunuz. Evrendeki sonsuz zenginliğin bir parçası olmak ve onunla uyum içinde kalmak istiyorsunuz. Artık hayatın gerçek, bilgece sırlarından birini keşfetme zamanı geldi: Hissettiğiniz ya da düşündüğünüz her şey, bir rezonans alanı oluşturur ve hem sizi hem de çevrenizdekileri kalıcı olarak değiştirir.

Kuantum düşünce tekniğinin temelinde yer alan Rezonans Kanunu’na göre sizi isteklerinizi gerçekleştirmekten alıkoyan sınırlar yalnızca kalbinizdedir. Pierre Franckh bu kitapta arzularınızı bloke edebilme potansiyeline sahip iç ve dış etkileri nasıl ortadan kaldıracağınızı, hedeflerinize dair pozitif bir imgelemeyi nasıl yapacağınızı, nasıl güçlü rezonans alanı kuracağınızı, düşünce gücünüz ve hislerinizle hayatınızda olmasını istediğiniz değişiklikleri nasıl elde edeceğinizi anlatıyor.


Kitabın Adı: Otelde Bulunmuş Kitap

Hazırlayan: Murathan Mungan 

Yayınevi: Metis Yayınları

Fiyatı: 170,00 TL

 

 

 

İÇERİK TANITIMI:

“Otel dendiğinde edebiyat tutanaklarının kalın defterlerinden biri olanca haşmetiyle açılır önümüze… Bir mekân olarak doğrudan otelin kendisini konu alan, otelde geçen olaylar ekseninde gelişen ya da otel odalarından sokağa taşan yan hikâyelerle ilerleyen kurgusu bir otelin çevresinde örüntülenen yerli ve yabancı nice öykü, roman, tiyatro oyunu, film ve onlara ilişkin çağrışımlar hafızalarımızı karıncalandırarak ardı ardına sökün etmeye başlar.”  — Murathan Mungan

Kitaptaki şair ve yazarlar:
Murathan Mungan, Bilge Karasu, Edip Cansever, Tomris Uyar, Kenan Hulusi Koray, Füsun Akatlı, Sait Faik, Necip Fazıl Kısakürek, Vural Bahadır Bayrıl, Umran Nazif, Tarık Buğra, Oktay Rifat, Necati Cumalı, Fikret Ürgüp, Nahit Ulvi Akgün, Demir Özlü, Enis Batur, Güven Turan, Nazlı Eray, Cem Akaş, Mehmet Açar, Behçet Necatigil, Salâh Birsel, Alper Beşe, Engin Barış Kalkan, Alper Atalan, Sedef Betil, Ömer Erdem, Haydar Ergülen, Hulki Aktunç ve Cemil Kavukçu