Gündemdekiler

Bu hafta gündemimizde neler var? Ortadoğu’yu anlamak için bir rehber kitap ile başlıyoruz bu hafta bakalım kartlar yeniden mi karılacak.

Dilinizi eşek arıları sokmasın; aslında dilimizi nasıl yanlış kullandığımızı yüzümüze yüzümüze ve dilimize dilimize vuran bir kitap. 

Yaşamak, Jaguar yayınlarının lokomotif kitabı. Okurun elinden tutup bir yolculuğa çıkarıyor. 

Doğan Cüceloğlu bu defa okurlara “Var mısın?” diyor. Kendisinin daha önce çıkan “İyi düşün doğru karar ver” kitabı benim başucu kitabımdı. Sanırım şimdi farklı isimle çıkıyor.  

Hayvan Haklarını Savunmak sanırım hepimizin görevi. Hayvanlara Şiddete Son…  

Kitabın Adı: Ortadoğu’da Uluslararası İlişkiler

Yazar Adı: Evan Stein 

Yayınevi: Fol Kitap 

Çeviren: Ercan Ertürk

Fiyatı: 261,00 TL

İÇERİK TANITIMI: 

Ortadoğu’yu jeopolitik bir satranç tahtası olarak görüp, buna göre siyasetini ve teorisini üretenlerin aksine bu çalışma, bölgenin kendi tarihsel katmanlarını analiz ediyor. Mısır’dan Türkiye’ye kadar uzanan coğrafyada dış politika dinamiklerinin merceğinden ulusal ve uluslararası arenada yaşanan güç oyunlarının ardındaki gerçekleri açığa çıkarıyor. Savaşlar ve ittifaklar arasında kaynayan bu bölgede siyasetin iki temel stratejisini de gözler önüne seriyor: rekabetçi destek arayışı ve ideolojik dışsallaştırma. Ewan Stein, tüm bunları anlamak için bölgedeki güçlerin hegemonya stratejilerine bakma gerekliliğini vurgularken başka coğrafyaların bölgesel siyasetine dair de önemli ipuçları veriyor. 

Kitabın Adı: Dilinizi Eşek Arıları Sokmasın

Hazırlayan: Vural Sözer

Yayınevi: Gürer Yayınları

Fiyatı: 145,00 TL

İÇERİK TANITIMI: 

 

Günümüz Türkçesini Doğru Yazmak, Doğru Konuşmak İsteyen Herkese Yepyeni Bir Kılavuz

Doğru yazmak kadar, konuşurken söyleyiş yanlışı yapmamak da önemli.

Güncel yazım kurallarına uyarak hazırladığımız ve yepyeni sıfatıyla tanımladığımız bu kılavuz, doğru yazmanızı sağlarken, sözcükleri doğru söyleminize de yardımcı olacak.

Örneğin: Lâik. İki hecesi de kısa (..), ilk heceyi uzatarak söylerseniz lâyik olur (- .) ve Türkçeye saygısızlık olur. Yapmayın.

Bu kitabı hemen alın! Masanızın üzerinde bulunsun; eliniz, diliniz eşek arılarından korunsun.

Kitabın Adı: Yaşamak

Yazar Adı: Yu Hua

Yayınevi: Jaguar Kitap

Çeviren: Bahar Kılıç

Fiyatı: 155,00 TL

İÇERİK TANITIMI: 

Aile servetini yiyip tükettiği gençlik günlerinde, uzun bir hayatın ona neler sunacağından habersizdir elbette Fugui. 

Yıllar sonra, yaşlı öküzüyle tarlasını sürerken tanıştığı bir yabancıya hayatından söz etmeye başladığında, şımarık bir gencin başına gelenlerden fazlasını sayıp dökecektir bu yüzden: Fugui, kendisiyle birlikte altı insanın hayatını, kaderin sürprizlerini, yaşamın acılarını ve sevinçlerini anlatır. Onun dilinden -daha doğru bir ifadeyle Yu Hua’nın kaleminden- dökülenler, insanlık durumlarına dair epik bir romana dönüşür böylece. Basit bir anlatım, güçlü bir anlatı doğurur: Sabanın toprakta bıraktığı izlere benzer kâğıt üzerinde satırlar. Yaşamın her şeyi kapsaması gibi, Yaşamak da hayatı olduğu gibi kucaklar. Doğumları ve ölümleri, mutsuzlukları ve umutlarıyla…

Yayımlandığında ülkesinde yasaklanmasına rağmen, bir hayat öyküsü okumamış da sanki bir hayat yaşamış olduklarını söyleyen okurlarının her geçen gün artmasıyla bir “modern klasik”e dönüşen Yaşamak’ı Bahar Kılıç, Çince aslından çevirdi.

Kitabın Adı: Var mısın?

Yazar Adı: Doğan Cüceloğlu 

Yayınevi: Kronik Kitap

Fiyatı: 140,00 TL

İÇERİK TANITIMI: 

 

Güçlü Bir Yaşam İçin

Doğan Cüceloğlu’ndan Tavsiyeler…

“Gençliğimde gergin, stresli, mutsuz günlerim çok oldu. Kendimi suçlu hissettiğim, değersiz gördüğüm dönemler yaşadım. Şimdi hayatım anlamlı, coşkulu ve şükür duygusuyla dopdolu… Neden? İçinde yaşadığım koşulların iyileşmesinden mi? Geliştirdiğim farkındalıkların sonucu mu?”

Doğan Cüceloğlu

Doğan Cüceloğlu, yalnızca psikoloji kariyeriyle değil, insan hayatına dokunan ve insana dair her hikâyeden şifa çıkarabilen bilgeliğiyle bu coğrafyanın en önemli ilim insanlarından biri. Seksen yılı aşkın ömrünün bir birikimi olarak, şimdi herkesin merak ettiği “hayati” sorulara en samimi cevaplarını sunuyor. Herkes gibi aslında o da hâlâ savaşıyor, keşfediyor, hayata değer katıyor.

Hayatın anlamı nedir?

İnsan kendini nasıl geliştirir?

Umutsuzluk nasıl aşılır?

Kitabın Adı: Hayvan Haklarını Savunmak

Hazırlayan: Gary L. Francione, Anna Char 

Yayınevi: Yeni İnsan Yayınları

Çeviren: Eda Çivaş

Fiyatı: 190,00 TL

İÇERİK TANITIMI:

Şiddetin her türlüsün hüküm sürmeye devam ettiği bir çağda yaşıyoruz. Bu şiddetin en büyük mağdurları da hayvanlar. Her yıl milyonlarca hayvan; yiyecek, giyecek, ilaç, eğlence gibi amaçlarla öldürülüyor. Ancak hayvanların ahlaken bir değeri olduğunu ve onların da hissedebildiğini düşünüyorsak hayvan sömürüsünü sona erdirmek zorundayız. Abolisyon, insanların köleliğini ve insan sömürüsünü nasıl reddediyorsak hayvanların da sömürülmesini reddetmemiz gerektiğini ifade eder. Abolistyonistler, hayvan hakları hareketini bir sosyal adalet hareketi olarak görür; hayvan sömürüsünü daha insani hâle getirmeye değil, onu sonlandırmaya çalışır. Veganlığa da adaletle ilişkili bir mesele olarak yaklaşır. Onlar için veganlık, ahlaki bir gerekliliktir. Şiddeti reddederler ve veganlığı şiddetsiz bir yaşamın vazgeçilmez bir parçası sayarlar. Bu kitap, Abolistyonist yaklaşımı sadece bir kuram olarak incelemek yerine aktivizm pratiklerine odaklanıyor; temel birtakım kavramları ele alarak hayvan hakları meselesine ilişkin kaygılarımızın pratik bir alanda nasıl karşılık bulabileceğini gösteriyor.