Gündemdekiler

Bu hafta yine gündemin çok konuşulan kitaplarından beşini sizler için seçtim. İşte sıkı okurların ıskalamaması gereken beş kitap:

 

 

Kitabın Adı: Ötekilerin Arkeolojisi

Yazar Adı: İsmail Gezgin

Yayınevi: Pinhan Yayıncılık 

Fiyatı: 220,00 TL

 

İÇERİK TANITIMI: 

Antikçağ dünyasından geriye görkemli yerleşimler, anıtlar, heykeller, yaşamın izlerini taşıyan eserler, anlatılar kaldı. Bu kalıntılara uygarlığın penceresinden bakanlar, mutlu bir topluluğun zevk içindeki ayrıcalıklı yaşam kesitlerini görür. Mermer sütunlarla desteklenen antik kentler, müzeleri dolduran estetik heykeller, anıtsal mezarlar, lahitler, dev surlar iktidarın sahip olduğu güce, çağın estetiğine ve teknolojideki mucizeye dikkat çekerler. Sömürüye dayalı yaşam biçiminin arkeolojik nesneye yüklediği “sınıfsal ihtişam” bakanın zihninde onu yapanların emeklerini görünmez kılar. Örneğin bir mezarda bulunan altın diademler, takılar, pahalı hediyeler, kap kacaklar ölenin zenginliğine işaret eder ama o metalleri çıkarması ve işlemesi için maden ocaklarında kölelerin ölümüne çalıştırılışı, emekleri ve hatta yaşamları, o gün olduğu gibi bugün de örtbas edilir. Ne Antikçağın iktidar sahibi yazar, sanatçı ve düşünürleri ne de günümüzün gözleri sınıfla mühürlenmiş modern yazar ve entelektüelleri bu sömürü düzenini görür. Sarayla mabet arasında kümelenen imtiyazlı sınıfların emek sömürüsüne ve tüketime dayalı yaşamları, mülkleri ve güçleri övgüyle konu edilirken o yaşamı bütün nesneleriyle birlikte üreten insanlar, dilde, sanatta, edebiyatta yok edilmiştir. Çünkü “uygarlık” adı verilen bu yeni düzende “birilerinin çalışmadan yaşaması için binlercesinin yaşamadan çalışması” gerekir.

Büyük tarih anlatılarında yeri olmayan ötekilerin izini süren bu kitap, müzelerin, anıtların, sanat eserlerinin göz alıcı hikâyelerinin gölgesinde bırakılan emek sömürüsünün kökenlerini sorguluyor. Gerçek şu ki yoksulluk doğal da değildir kader de… Yoksulluk bir uygarlık icadıdır. 

 

Kitabın Adı: Türkiye’nin 1980’li Yılları

Hazırlayan: Mete Kaan Kaynar

Yayınevi: İletişim Yayınları

Fiyatı: 660,00 TL

 

 

 

İÇERİK TANITIMI: 

Türkiye’de ‘80’ler, siyasi, iktisadi ve büyük bir toplumsal dönüşümün miladıdır. Travmaların, yeni bir insan ve toplum tipinin, arayışların olduğu kadar kayboluşların, dahası yeni bir “dünya”nın habercisidir…

* 24 Ocak Kararları, 12 Eylül Darbesi ve 1982 Anayasası
* Mamak, Metris, Diyarbakır cezaevleri
* Kenan Evren, Turgut Özal, Bülent Ecevit, Turhan Feyzioğlu, Erdal İnönü, Saim Bülend Ulusu, Mesut Yılmaz, Yıldırım Akbulut, Hüsamettin Cindoruk
* Ordu ve siyaset ilişkisi, bankerler, prensler, 1402’likler, toplu davalar, YÖK
* Aydınlar Dilekçesi, İnsan Hakları Derneği, 1989 Bahar Eylemleri, Devekuşu Kabare
* Feminist hareket, LGBTİ+ hareketi, Kürt hareketi, Aleviler
* Müzik, sinema ve edebiyat âlemindeki gelişmeler ve tartışmalar

Mete Kaan Kaynar’ın hazırladığı derlemeye İsmet Akça, Mehmet Ö. Alkan, Murat Arslan, Şükrü Aslan, Gökhan Atılgan, Pınar Aydoğan, Ahmet Bayar, Arzu Bayar, Tanıl Bora, Kemal Can, Aziz Çelik, Zişan Ataman Çelik, Elifcan Çoruk, Kadir Dede, Hande Dönmez, Selçuk Duran, Veysel Ergüç, Çimen Günay-Erkol, Kaan Gaytancıoğlu, Çağdaş Görücü, Demet Gülçiçek, Şenol Gündoğdu, Bora Gürdaş, Nurettin Kalkan, Murat Karayalçın, Erdinç Kaygusuz, Mete Kaan Kaynar, Tuğçe Kelleci, Nuray Ertürk-Keskin, Merve Eken-Küçükaksoy, Bayram Koca, Selçuk Koca, Ertuğrul Zengin, Levent Odabaşı, Gözde Orhon, Asım Öz, Gencer Özcan, Celal Oral Özdemir, Cansu Parlak, Selman Saç, Ayşem Sezer-Şanlı, Funda Şenol, Tuncay Şur, Alper Torun, Sibel Utar, Anıl Varel, Aybars Yanık, Kerem Yavaşça, Koray R. Yılmaz, Onur Alp Yılmaz, Mehmet Yüce, Besim Can Zırh, Bengü Öztan-Körün katkıda bulundu.

Kitabın Adı: Büyü, Cadılık ve Okültizm Tarihi

Yazar Adı: Suzannah Lipscomb

Yayınevi: Alfa Yayınları

Çeviren: Ahmet Fethi Yıldırım

Fiyatı: 1.250,00 TL

 

 

İÇERİK TANITIMI: 

Büyü binlerce yıldır ilgimizi çekmiştir. Tarih öncesi çağlardan beri insanlar, evrenin harikalarını açıklamak için başka âlemlere bakmış ve maddi dünyayı etkilemek için maddi olmayan güçleri kullanabileceklerine inanmışlardır.

Bu büyüleyici kitap, tarih boyunca büyülü ve mistik bir tura çıkıyor: Simya, kehanet, paganizm, Şamanizm, büyücülük ve daha fazlasına uğrayarak wicca, tarot gibi  21. yüzyıl büyülerini de anlatıyor.

İster inanın ister şüpheci olun, bu büyü tarihi sizi büyüleyecek.

İçindekiler:


Kadim kökler
Lanet ya da deva
Âlimler ve sebt günleri
Büyücülük ve tören
Modern büyü

 


Kitabın Adı: Benden Çok Uzakta

Yazar Adı: Eray Emre Evren

Yayınevi: Eva Yayınevi

Fiyatı: 175,00 TL

 

 

İÇERİK TANITIMI: 

Hiçbir zaman geçmemem gereken o sarı çizginin ardında bekliyorum. Hafif bir meltem vurdu yüzüme. Gözlerimi kapadım. Alnımda, taradığım yönün aksine düşen saçlarım. Uzun kirpiklerim titriyor, duyuyorum. Esinti giderek arttı. Beyaz yaka gömleğim bir bayrak gibi dalgalanıyor üzerimde. Başımı hafifçe ışığın parladığı yöne çeviriyorum. Tünelin ucundan bir umut gibi… Hayır hayır, korkularım gibi büyüyen o parlak ışığa kilitleniyor bakışlarım…
“Geçmeyin!” diyor, “Sarı çizgiyi geçmeyin!’’

Hiçbir zaman geçilmemesi gereken sarı çizgilerin kuşattığı yaşamın içine hapsettiği
insanın, insanlığın hikâyesi Benden Çok Uzakta. “Bu dünyanın insanı” olmanın
tekdüzeliğiyle, karmaşasıyla, ağırlığıyla karşı karşıya getiriyor okuru. Gösteriyor. Dilsiz, iletişimsiz bir yaşamın yeni dilini çarpıcı bir sadelikle sunuyor…

Peki ya sarı çizgiyi geçersek…

 


Kitabın Adı: Neden Çalışalım ki?

Yazar Adı: Kolektif

Yayınevi: Tellekt Yayınları

Çeviren: Begüm Berkman

Fiyatı: 220,00 TL

 

İÇERİK TANITIMI:

Farklı yaklaşımlar üzerinden çalışma meselesini ele alan “Neden Çalışalım ki?” alternatif bir toplumun olanaklarını inceleyen yazar ve sanatçıların makale ve illüstrasyonlarından oluşuyor. 
 
Çalışma kavramının tarihini, insanı masaya zincirleyen “iş kültürü”nü, modern dünyanın zorlu çalışma koşullarını ve vadedilen boş zaman toplumunu mercek altına alan yazarlar ücretli işçiliğin özünde ahlaki bir değerinin bulunmadığı ve her ne kadar uzak görünse de hayatın daha farklı yaşanabileceği, hatta yaşanması gerektiği fikrinde buluşuyor.