Gündemdekiler

Yazar ve eleştirmen Murat Şahin’in haftanın yeni çıkan kitaplarını ele aldığı gündemdekiler köşesinde bu hafta yine 5 yeni kitap yer alıyor:

Saklı Yürek’te usta yönetmen Ferzan Özpetek bir kez daha hayal gücünü serbest bırakıyor ve çok satan romanı Bir Nefes Gibi’de olduğu gibi kadın kalbini büyük bir duyarlılıkla ele alıyor.

Edogawa Rampo’nun çağdaşı olan ve sık sık onunla karşılaştırılan Seişi Yokomizo, Japon polisiyesinin en önemli yazarlarından. 1948 yılından beri verilen Japonya Gizem Yazarları Ödülü’nün ilk kazananı “Honcin Cinayetleri” Japon polisiyesinin en önemli dedektiflerinden Kosuke Kindaiçi’nin en heyecanlı maceralarından biri.

Kör Saatçinin Çırağı, Kimi yarım kalmış kimi henüz yaşanmamış; biri yeni filizlenirken diğeri çoktan tükenmiş aşk hikayeleri…

Pompei: Yaşam ve Ölüm Arasında Bir Roma Şehri, varlığını tarihin yazılı satırlarına sığmayacak canlılıkla korumuş bir antik şehrin hikâyesini daha önce Türkçede hiç anlatılmamış şekilde anlatıyor.

Sömürgeciliğin yarattığı sorunları hem bireysel hem de kültürel düzeyde ele alan Frantz Fanon’un düşüncesi kolonyalizmin ve ırkçılığın yeni boyutlar kazandığı günümüzde tekrar öne çıkıyor.

GÜNDEMDEKİLER

Kitabın Adı: Saklı Yürek

Yazar Adı: Ferzan Özpetek

Yayınevi: Can Yayınları 

Çeviren: Neval Barlas

Fiyatı: 185,00 TL

 


İÇERİK TANITIMI: 

İnsan yüreğini nereye saklar?
 
Roma’nın merkezinde, anılarla dolu görkemli bir ev, yıllarca kilitli kalmış bir oda, şaşırtıcı bir tablo koleksiyonu, aniden kesilen tutkulu bir aşk… Saklı Yürek, farklı zaman ve mekânlarda yaşayan, her engeli aşarak birbirleriyle konuşmaktan vazgeçmeyen iki kadının ve onları buluşturan büyük sırrın hikâyesi.

 

Kitabın Adı: Honcin Cinayetleri

Yazar Adı: Seişi Yokomizo

Yayınevi: İthaki Yayınları

Çeviren: Alper Kaan Bilir

Fiyatı: 130,00 TL

 

 

İÇERİK TANITIMI: 

1937 kışında Okamura köyü, İçiyanagi ailesinin oğlunun düğün hazırlıklarının heyecanıyla doludur. Ancak şenliklerle ilgili dedikodular arasında endişe verici bir söylenti de vardır: Görünüşe göre uğursuz, maskeli bir adam köyde sorular sormaktadır.

Derken, düğün gecesi İçiyanagi ailesi korkunç bir çığlık ve ardından gelen ürkütücü müzik sesiyle uyanır. “Ölüm” Okamura’ya gelmiş ve evin dışındaki tertemiz kara saplanmış kanlı bir samuray kılıcından başka hiçbir iz bırakmamıştır. Çok geçmeden amatör dedektif Kosuke Kindaiçi, bu efsanevi cinayet vakasını araştırmak üzere olay yerine gelir ama bu pejmürde hafiye, imkânsız gibi görünen suçu çözebilecek midir?

“Japonya’nın Agatha Christie’si Yokomizo’nun sonunda Batı dillerine çevriliyor olması şahane!” —The Sunday Times

 

Kitabın Adı: Kör Saatçinin Çırağı

Yazar Adı: Zeynep Cider Karabağ

Yayınevi: Yakın Kitabevi Yayınları 

Fiyatı: 180,00 TL

 

 

 

İÇERİK TANITIMI: 

“Akreple yelkovanın ayak seslerini, gonkları, guguk kuşlarının seslerini dinle, çarkların dansını yüreğinde hisset, bir gün anlarsan neden bahsettiğimi, o zaman gel…”
Bazen aynı çatı altında yaşasak da fersah fersah uzaktır ruhlarımız, bazen de kilometrelerce uzak olsak bile beraber yaşlanırız. Aynı mahallenin farklı nesillerine ait aşk hikâyeleri… 

 

Kitabın Adı: Pompei Bir Roma Şehrinde Yaşam ve Ölüm

Yazar Adı: Göksel Göksoy

Yayınevi: Kronik Kitap

Fiyatı: 395,00 TL

 

 

 

İÇERİK TANITIMI: 

Bir felaketin ardından toprak altında 17 asır boyunca saklı kalan bir Roma şehri: Pompei. 

MS 79 yılında Vezüv’ün gölgesinde yaşayan Pompei halkı bir anda bu yanardağın öfkesiyle karşı karşıya kaldı. Önce deprem, sonrasında ise volkanik atıklar, günlük telaşları, geçim sıkıntıları, gururlu makamları, gelecek hayalleriyle sıradan yaşamlarını sürdüren Pompei halkının sonunu getirdi. Büyük bir felaketin karşısında nasıl davranacağını bilemeyen binlerce insandan kimi kaçtı, kimi kaçmaya çalıştı kimiyse korunabilme ümidiyle ahıra saklandı, evinin en iç odalarına girip kapının ardına bulabildiği eşyaları dayadı, sevdiğine sarıldı ama onları bekleyen sondan kaçamadılar.
1700 yıl boyunca toprak altına gömülü kalan şehrin kazara bulunmasının ardından Pompei’de donan zaman tekrar akmaya başladı. Sokaklardaki seçim propagandası afişlerinden han duvarlarında yapılan itiraflara, hazır şekilde kalakalmış sofralardan gizemleri çözülemeyen fresklere, inşaatı yarım kalmış yapılardan ihtişamıyla hâlâ büyüleyici görünen odalarına kadar Pompei gün ışığına duyduğu özlemi sunduklarıyla bize göstermeye devam ediyor. 
 Roma tarihi ve Antik Çağ’a dair derin bilgisiyle Göksel Göksoy Pompei’de sadece bir şehrin tarihini anlatmıyor, Pompei’de yaşayanların felaketle yüzleşene kadar neler yaptıklarını, eğlencelerini, geçimlerini, siyasi düşüncelerini, savaşlarını, sevinçlerini, öfkelerini ve esprilerini, kısacası hayatlarının izini sürüyor. 

 

Kitabın Adı: Radikal Sömürgeciliğin Mantığı

Yazar Adı: Frantz Fanon

Yayınevi: Pınar Yayınları

Çeviren: Onur Ayberk Genç

Fiyatı: 160,00 TL

 

 

İÇERİK TANITIMI:

Üçüncü Dünya’nın entelektüel uyanışının en önemli kaynaklarından Frantz Fanon, döneminin toplumsal mücadeleleri içerisinde yeni bir insanlık uğruna bıkmadan usanmadan çabaladığı için yirminci yüzyılın önde gelen düşünürlerinden biriydi. Cezayir Bağımsızlık Savaşı’yla beraber Ulusal Kurtuluş Cephesi saflarına katıldı ve bu süreçte çeşitli yazılar yazdı, konuşmalar yaptı. Sömürgeciliğin ideolojik ve psikolojik saldırılarını faş eden metinleri ise postkolonyalizmden eleştirel teoriye pek çok alanı derinlemesine etkiledi. Bütün bu metinlerde argümanlarının açılımı teorik olana değil, düşüncesinin gelişiminde çıkış noktası olan yaşanmış tecrübelere dayanıyordu.


Frantz Fanon’un Radikal Sömürgeciliğin Mantığı adıyla bir araya getirilen deneme, makale ve mektupları onun emperyalizmin fiziki ve zihnî duvarlarına savaş açma sürecinden kesitler sunuyor. Angaje bir psikiyatrist olarak ezilenlerin psikolojisindeki tahribatları ortaya koyan Fanon, insanların nasıl bir dünyada yaşadıklarını anlamaya yardım eder. Cezayir’in bağımsızlığından Afrika Birliği tahayyülüne, Batı dünyasından emperyalizmin yardakçılarına, faşizmden dünya barışına, entelektüellerin tavrından sömürgeci şiddete birçok mesele üzerinde yazdıkları bunu kanıtlar.

Gündemdekiler

Gündemdekiler

Gündemdekiler