OSCAR ÖDÜLLERİNDE CHRISTOPHER NOLAN’A AYRICALIK

Bu yıl 96. kez düzenlenen Oscar ödül töreninde, 17 yıldır görülmeyen bir şekilde, uluslararası festival girişi olmayan 90-100 milyon dolarlık bir film zafere ulaştı. Buna karşılık 10 Mart’taki ödül töreni, Jonathan Glazer’ın ince Gazze konuşmasıyla hatırlanacak. Sürpriz yaşanmayan törende Nolan’ın Oppenheimer‘ına, Martin Scorsese’nin Köstebek‘indeki gibi, zamanı geldiği için, ayrıcalık yapıldı. ‘Sinema geri döndü’ heyecanı taçlandırıldı.

 ‘İLGİ ALANI’ SES ÖDÜLÜ’YLE İKİNCİ SIRAYA SIÇRADI

Oscar gecesinde incelikli bir azınlık hikâyesi olarak dikkat çeken, yapım şirketi Searchlight’ın The Last Repair Shop‘la En İyi Kısa Belgesel ödülü almasıyla birlikte Poor Things’in devre dışı kaldığı bir ortam oluştu. Şirketin birden fazla zafere ulaşması gibi bir durum yoktu. Ama buna Yorgos Lanthimos’tan dört ödül daha eklendi.

Senaryo dallarındaki American Fiction ve Bir Düşüşün Anatomisi (Anatomy of a Fall) ile Uluslararası Film kategorisinde İlgi Alanı‘nın (The Zone of Interest) zaferiyle yarışta sonuna kadar tutunduklarına tanıklık ettik. Hatta yapım şirketi A24’ün İlgi Alanı‘yla ‘Ses Ödülü’ alması da bu anlamda sürekli ikinci sırada BAFTA zaferi yokladığı aşikârdı.

SCORSESE GİBİ, NOLAN’A DA ZAMANI GELDİĞİ İÇİN AYRICALIK YAPILDI

Son noktada Oppenheimer, 17 yıllık bir düzeni değiştirdi. Bu ödül sonraki yıllara nasıl yansır? Bunu zaman gösterecek. Ama dev yapım şirketi Universal’ın 31 yıldır yaşadığı ilk galibiyeti tattık. Bu durum karşısında aslında 100 milyon dolarlık bir bütçe yürüdü. Bu da Köstebek (The Departed, 2006) senesi Scorsese için tanıklık ettiğimiz gibi ‘Nolan’a zamanı geldiği için ayrıcalık yapıldı’ düşüncesini harekete geçirdi.

En son Guillermo del Toro’nun filmi Suyun Sesi (The Shape of Water, 2017), 2018’de senaryo zaferi olmadan dört ödülle zirveye çıkmıştı. Bu kez böylesi bir istatistik, 7 heykelcik ile yakalanmış oldu. Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü (2004) gibi 11’de 11, Titanic gibi 14’te 11 tutturma olayı gerçekleşmedi.

SİNEMA HEYECANININ ZAFERİ, YARIŞI NE HÂLE GETİRECEK?

2021’de CODA’nın Apple tarafından satın alınması sonrası Netflix zafer yaşamadı. Ama bu ödülü, sinemanın kazanması olarak yorumlamak mümkün. 2025 için Focus’un Sundance’ten Didi‘yi alıp yaz vizyonu ve Cannes’da Avrupa prömiyeri için planlaması, Mcqueen’in Blitz‘inin Apple’dan festival girişi yoklaması derken, Warner Bros’un Dune 2 ile direkt vizyona girip ortalama rekoru kırdığı bir ortam var.

Ancak 190 milyon dolarlık eserin Scosese’nin The Irishman (2019) ve Killers of the Flower Moon (2023) ile 150’yi geçmesi sebebiyle fazla dijital geleceği çok açık. Filmin üçüncü halkası da zafere yürüyebilir. Denis Villeneuve’ün o tarihte zamanı geldiği düşünülebilir.

PANDEMİNİN AYAR BOZUKLUĞU NASIL YANSIR?

Ama Toronto, Telluride, Cannes, Sundance festivalleri adına ciddi bir mağlubiyet gördük. Gecenin Netflix, Focus, MGM, Warner için ders niteliğinde geçtiği muhakkaktı. Belki de Barbie bir festivalde açılsa üzerine daha çok koyabilirdi. Fakat öyle bir şansı yoktu. Pandemi sonrası ayar bozukluğunun nasıl yansıyacağını kestirmek güç.

Ancak Oppenheimer‘ın Nolan’ın bağımsız ruhlu Following günlerine döndüren bir oda filmi olduğu da söyleniyor. Bu sebeple de aslında işi biraz pandemiye bağlamak gerekebilir. Sonuçta Cannes’ın istediğini ilan ettiği bir süreçten de söz edebiliriz.

SUNDANCE’E Mİ ODAKLANMALI?

Sundance’in son dakikada yönetmene açılış gecesinde Onur Ödülü takdim etmesi, aslında işin festival boyutunun göstergesi. Toronto ise bu sene verdiği hiçbir mükâfatın karşılığını alamadı. 2022’de en azından Michelle Yeoh’yu tutturmuştu.

Belgesel kategorisinde de galibiyet yaşadı. Bu sebeple de oradan çıkan Film ve Özgün Senaryo’da Didi, Yardımcı Erkek’te Kieran Culkin, Erkek’te Sebastian Stan, Uluslararası Film’de Kneecap iddialarını görmezden gelmemek lazım.

NETFIX, APPLE’I YIKTI!

Netflix’in Wes Anderson’a Wonderful Story of Henry Sugar ile En İyi Kısa Film Ödülü kazandırması ise yönetmenin aldığı ilk Oscar ödülü olarak tarihe geçti.  Hak ederek kazandı. Apple’ın Scorsese ve Scott’ın uzun filmleriyle sıfır çektiğini düşünürsek böyle bir ortamda platform için ciddi bir başarı!