Linç Edilen Trans Kadın Anlattı: “İnatla Güçlü Olacağım”

11 Nisan Perşembe günü akşam saatlerinde, İzmir’in Konak ilçesine bağlı Alsancak Mahallesi’nde kalabalık bir grup, trans kadınlara saldırdı. Darp edilen trans kadın Açelya’nın cüzdanı ve telefonu da gasp edildi. Grup, daha sonra bölgede trans kadınların yaşadığı evlere taş atarak saldırdı. Olayın yaşandığı Bornova Sokak’ta oturan yurttaşlardan biri o anları cep telefonu ile kayda aldı. 

Saldırıya uğrayan Açelya, Fikir Gazetesi’ne yaşadıklarını aktardı. Kalabalık bir grubun bir anda üstüne geldiğini dile getiren Açelya, şu ifadeleri kullandı: 

“Teker teker geliyorlardı, ilk önce birisi yumruk attı suratıma. Ben, burnum estetik olduğu için suratımı korumak zorunda kaldım. Yani çok fazla da göremedim. Saçımı falan yerlerde gördüm sadece. Bir de telefonum elimden düştü, ondan sonra çantamı çekiştirdiler. Bunu hatırlıyorum. Ondan sonra telefonumu aldı. ‘Telefonu ver’ diye arkasından bağırdığımı hatırlıyorum. Bekçiler de o sırada nedense yoklardı.”

“İNATLA GÜÇLÜ OLACAĞIM”

Olayın hemen ardından hastaneye giderek darp raporu alan Açelya, karakola gidip saldırganlardan şikayetçi oldu. Edinilen bilgiye göre gözaltına alınan altı saldırgan serbest bırakıldı. Açelya, saldırganların beşinin reşit olmadığını dile getirirken, serbest bırakılmalarına ilişkin şu ifadeleri kullandı:

“Bence tamamen eğlence çıksın diye yaptılar. Çünkü yaşları çok küçük. Ben olgun bir insanın bunu yapabileceğini düşünmüyorum. İmzayla serbest bırakılmışlar. Ben bunu da şu an çok anlayamıyorum. Yani bu şekilde olmaması gerekiyordu bence. Çünkü 15 kişi bir kişiye saldırıyor ve gaspa uğruyorum. Ne bileyim, bence çok fazla şey var, bu kadar basit olmamalı. Ben bütün translar adına dayak yedim, bunu biliyorum. Bizi anlamalarını bekliyorum. Ne bileyim, empati kurabilirler. Ama onlar için çok zor herhalde bu durum. Bizi anormal olarak görüyorlar. Ben bunları yaşamamalıydım. Acım geçmiş, fiziksel bir acı yok şu an bende ama psikolojim çok bozuldu. Ailem yanımda olsaydı, arkadaşlarım yanımda olsaydı… Kendimi iyi hissederdim. Toparlamam gerekiyor. Çünkü bu hayatta benim benden başka hiç kimsem olmadığını biliyorum. O yüzden güçlü olmam gerekiyor. O yüzden olacağım da. İnatla belki de ama olacağım.”

“’ADAMA NE YAPTINIZ?’ DİYE SALDIRDILAR”

Olay günü, evinin balkonundan sesleri duyan ve olaya şahit olan trans kadın Helin ise arkadaşı Açelya’nın yaşadıklarını şu sözlerle aktardı:

“Adamın biri bizim kızlarla sohbet ederken sara nöbeti geçiriyor. Kızlar da ne yapacağını bilemiyor. Adam yolun ortasına düşüyor, kaldıramıyorlar yerden. Sonra birkaç kişiden yardım istiyorlar ve yolun ortasından kaldırıma taşıyorlar. Kamera kayıtları da var. Ambulansı arayacaklarken gençler geliyor, ‘Adama ne yaptınız?’ diye saldırıyorlar. Kızlar bir şey yapmadıklarını söylerken taş atmaya başlıyorlar. Burada trans bireylerin yaşadığı 3-4 katlı bir apartman var. Kızlar korkup apartmana kaçıyorlar, kapıyı kapatıyorlar. Gençler evi taşlarken, Açelya yanında bir arkadaşıyla kuaförden geliyormuş. İki kişiler yani. Açelya ile arkadaşı. Saldırganlarla karşılaşınca diğer arkadaş kaçıyor. Açelya’nın ayağında topuklu var, kaçamıyor.”

“112’Yİ ARARSAK YA DA BİR GÜRÜLTÜ DUYARLARSA GELİYORLAR”

Helin ayrıca, yaşadıkları yerde bekçilerin olduğunu fakat olay günü müdahale etmek için kimsenin gelmediğini vurguladı: 

“Normalde bekçiler her gün akşam 9 gibi sokağın başında oluyor. Gerçi sokağın başında olsa ne olacak? Bekçiler 9’da geliyorlar, ellerinde çay, kahve, cep telefonu… Mesai bitirmeyi bekliyorlar. Arka sokaklarda uyuşturucu mu satılıyor, insanlar gasp mı ediliyor, kadınlar taciz mi ediliyor ya da translara saldırı mı uygulanıyor… Bekçilerin haberi olmuyor. Olay olduktan sonra 112’yi ararsak ya da bir gürültü duyarlarsa öyle koşup geliyorlar. Biz bunun için çok kez şikâyette bulunduk. Muhtarlığa yazı yazdık. Hatta muhtarlığa bizden önce bir iki tane esnaf da yazı yazmış. Muhtar hanım söyledi, ‘Sadece sen şikayetçi değilsin, birkaç kişi daha dilekçe verdi.’ diye. Maalesef muzdarip durumdayız.”

Açelya’nın şikayetçi olmasının ardından gözaltına alınan altı saldırganın serbest bırakıldığına dikkat çeken Helin, sözlerini sonlandırmadan önce şikayetlerinden vazgeçmeyeceklerini ve olayın takipçisi olduklarını vurguladı:

“Saldırganlardan dördü 16 yaşında, bir tanesi 17 yaşında, bir tanesi de 18 yaşında. Avukatlarıyla konuştuk biz, çocuk yaşta oldukları için salınmışlar. Ama tabii tutuklanmayacaklar diye bir şey yok. Saldırganlar tutuklanana kadar mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz.”