TED Koleji İşten Attı, Veliler Sahip Çıktı

TED İzmir Aliağa Koleji’nde kurumun maaş politikasına karşı tepkisini dile getiren ve yaşadıkları stres, sıkıntı ve geçim kaygısı sonucunda farklı sebeplerden hasta olan 22 öğretmen arasında bulunan bir öğretmen, okul yönetimi tarafından işten çıkarıldı. Yönetimin işten çıkarma kararını, öğretmen tarafından hastaneden alınan raporun “Fenni olarak uygun olmadığı” iddiasıyla gerekçelendirmesi üzerine Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası, sendikalar ve velilerin katılımıyla bir basın açıklaması gerçekleşti.

“SADECE ÜCRET MÜCADELESİ DEĞİL, EĞİTİM MÜCADELESİ!”

Basın açıklamasına öğretmen ve velilere destek olmak için, Eğitim-İş Şube Başkanı Mustafa Gök, Eğitim-Sen İlçe Temsilcisi Yalçın Aydım, Veli-Der İzmir Başkanı Necati Kalafat da katılarak destek konuşması yaptı. Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası Genel Başkanı Eren Edebali, alanda gerçekleştirdiği konuşmada milletvekillerine de çağrıda bulunduklarını vurgulayarak, “Buraya herkes gelecek; sadece ücret mücadelesi değil, bir eğitim mücadelesi verecek! Biz elimizden geleni yaptık. Diyaloğa ve uzlaşıya çağırdık, karşı taraf uzlaşmaz bir karakter ortaya koyuyor. Uzlaşmayacaksa uzlaşmayanları görecek.”

Okul velilerini temsilen konuşma yapan Ebru Bozkurt ise, “Açın ağzınızı, açın! Biz buraya para veriyoruz, evet ama çocuklarımız iyi bir eğitim alsın diye veriyoruz. Beni de okuldan atsın! At beni okuldan, yarın çocuğumu okula alma! Hadi, yapabiliyorsan eğer bunu yap. Bize dışarıda soruyorlar, ‘TED Koleji’nden memnun musunuz?’ diye. ‘Ben okuldan değil, öğretmenlerimden memnunum.’ derdim her zaman. Çünkü benim öğretmenlerim değerli.” diyerek öğretmenlerin yanında olduklarını ifade etti.

Gerçekleştirilen basın açıklamasında 1,5 sene önce yıllardır yaşadıkları sıkıntıları TED Vakıf Yönetimi’ne bildiren ve çözüm bulunmasını isteyen öğretmenlerin çeşitli mobbinglere ve baskılara maruz kaldığı dile getirilirken, “Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası İzmir Temsilciliği olarak TED Aliağa Koleji Vakıf Yönetiminden öğretmenlerin taleplerini bildirmek için istediğimiz randevular defalarca reddedilmiş ya da taleplerimize cevap verilmemiştir. Tüm bu yaşatılan stres ve sıkıntılar sonucunda hasta olan öğretmenlere gittikleri doktorlar tarafından 16 Nisan Salı günü için bir günlük rapor verilmiştir. Fakat Vakıf Yönetim Kurulu Başkanı Deniz KOMSUOĞLU tarafından öğretmenlerin raporlarının incelenmesi istendiği için öğretmenler tekrar hastaneye gitmek zorunda bırakılmışlardır.” ifadeleri kullanıldı.

“ASIL SEBEP ÖĞRETMENİMİZİN SENDİKALI OLMASIDIR”

Öğretmenlerin, Vakıf Yönetim Kurulu ve idarecileri tarafından mobbinge maruz kalmaya devam ettiği ve 25 Nisan Perşembe günü kurumda görev yapan bir öğretmenin işten çıkarıldığının belirtildiği açıklamada şu sözlere yer verildi:

“Öğretmenimizin dönem ortasında işten çıkarılmasının asıl sebebinin rapor olmadığının hepimiz farkındayız. Asıl sebep öğretmenimizin 1928 yılında Ata’mızın direktifleriyle kurulmuş Türk Eğitim Derneğine ve öğretmenliğe yakışır şekilde bu sömürü düzenine sendikasıyla birlikte karşı çıkmasıdır. Asıl sebep  diğer 24 öğretmenin gözünü korkutmak için öğretmen arkadaşımızın işten çıkarılmasıdır. Asıl sebep öğretmenimizin sendikalı olmasıdır.”

“BİRLİKTE DİRENEREK ZAFERE ULAŞACAĞIZ!”

Açıklamada bir an önce, TED Aliağa Koleji Vakıf Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Komsuoğlu ve TED Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu’nun TED’den uzaklaştırılması ve TED öğretmenlerinin kaybettirilen değerlerinin, meslek onurlarının tekrar kazanılması için çalışmaların başlaması gerektiği vurgulanırken şunlar dile getirildi:

“Bizler Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası olarak işten çıkarılan öğretmenimizin ve hakkı için direnen tüm öğretmenlerin yanında olduğumuzu, her türlü desteği sağlayacağımızı ve birlikte direnerek zafere ulaşacağımızı buradan tüm kamuoyuna Bizler Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası olarak işten çıkarılan öğretmenimizin ve hakkı için direnen tüm öğretmenlerin yanında olduğumuzu, her türlü desteği sağlayacağımızı ve birlikte direnerek zafere ulaşacağımızı buradan tüm kamuoyuna bildiriyoruz.”

Basın açıklamasının ardından öğretmenler okulun önüne kalem bırakma eylemi gerçekleştirdi. Öğretmenler tarafından TED Aliağa Koleji yönetimi ile talep edilen görüşmeye bir yanıt gelmemesi üzerine alandaki öğretmen ve veliler, 29 Nisan Pazartesi günü tekrar bir araya gelmek üzere dağıldılar.