Gündemdekiler

Yazar ve eleştirmen Murat Şahin’in haftanın yeni çıkan kitaplarını ele aldığı gündemdekiler köşesinde bu hafta yine 5 yeni kitap yer alıyor:

Yağmur Altında Yüzmek; Saunders, yapay zekânın kurmacaya kafa tuttuğu bir çağda kurmacanın neden her zamankinden daha önemli olduğunu vurguluyor. Hayata daha büyük bir merakla, sorular sorarak yaklaşmanın ve bir nevi kendini eğitmenin kurmaca ile mümkün olup olmadığını tartışıyor.

Tağut Kutsal Aldanışın Soyağacı; günümüzde farklı olanı incitmemek adına gerçekleri yazmak zorlaştı. Bu kitap politik doğruculuk ile hesaplaşıyor. Kullanışlı siyasi görüşlerin ve kişilerin üzerindeki perdeyi kaldırıyor. Tüccar aydınlar ile hesaplaşıyor. Soner Yalçın yine saldırıların hedefi olacak bir araştırmaya imza atıyor.

Sporun bir akıl ve felsefe oyunu olduğunu savunan Mourinho, kariyeri boyunca çıraklıktan ustalığa tecrübe ettiklerini, futbol kültürünün dünya üzerinde ne kadar farklılıklar gösterdiğini anlatırken bir yandan da futbol hakkında tüyolar vermeyi de ihmal etmiyor…

Kendi Çığlığını Duymak, bizi koruyacak yabani benliğimize bağlanmamızı sağlayacak pratik egzersizler ve tavsiyelerle dolu. Bedenlerimize içkin bilgeliği kullanarak gergin sinirlerimizi yatıştırmak, sağlıklı sınırlar belirlemek ve derindeki hazineyi yeniden keşfetmek için.

Sağanak Altında; İntihar Dükkânı ve Dansa Davet’in yazarı Jean Teulé’den, tarihin akışını değiştiren, kahramanlık nidalarıyla başlayıp çamurlar içinde biten trajik bir günün romanı…

GÜNDEMDEKİLER

Kitabın Adı: Yağmur Altında Yüzmek

Yazar Adı: George Saunders

Yayınevi: Delidolu Yayınları 

Çeviren: Sabri Gürses

Fiyatı: 389,00 TL

 

İÇERİK TANITIMI: 

Yazmak, okumak ve hayat üzerine edebiyat dersleri…

Yaşayan en büyük öykü yazarlarından George Saunders, edebî hünerlerini ve şaşırtıcı analiz yeteneğini bu kez işin düşünce üretme kısmında da konuşturuyor. 

Yağmur Altında Yüzmek; Rus edebiyatının büyük üstatları Çehov, Turgenyev, Tolstoy ve Gogol’ün klasikleşmiş öykülerine eğilerek bir yanıyla Rus edebiyatına giriş mahiyetinde bir yanıyla da yazma uğraşısında ustalık üzerine derin düşünceler üreten, ufuk açıcı bir rehber. 

Son yirmi yıldır Amerika’nın en iyi genç yazarlarının akıl hocalığını üstlenen Saunders’ın, Syracuse Üniversitesi’nde Rus öyküsü üzerine verdiği derslerin bir uzantısı olan bu kapsamlı çalışma, “Eğer bir öykü bizi çektiyse, kendini okuttuysa bunu nasıl yaptı?” sorusunun izinden yürüyerek iyi bir öyküyü oluşturan elementlerin neler olduğunu açıklığa kavuşturuyor.  

Bu Rus öyküleri beni nasıl değiştirdiyse benim öykülerimin de başkalarını böyle etkileyip değiştirmesini istiyorum.

Anton Çehov’un “Arabada”, “Tatlım” ve “Frenküzümü”; İvan Turgenyev’in “Şarkıcılar”; Lev Tolstoy’un “Efendi ile Kul” ve “Çömlek Alyoşa”; Nikolay Gogol’ün ise “Burun” isimli öykülerine yer veren Yağmur Altında Yüzmek, ilgili metinleri satır satır çözümleme, anlamlandırma ve yorumlama olanağı sunuyor. Kitabın sonunda bulunan alıştırmalar ise yazmaya heveslenenlerin yaratıcılığını tetikliyor.

Kitabın Adı: Tağut – Kutsal İnanışın Soyağacı

Yazar Adı: Soner Yalçın

Yayınevi: Kırmızı Kedi Yayınları

Çeviren: 

Fiyatı: 300,00 TL

 

İÇERİK TANITIMI: 

BİR SONER YALÇIN ARAŞTIRMASI

Kimi Sion Liderlerinin Protokollerine… 
Kimi Cizvitler’in Gizli Talimatlarına… 
Kimi Barnabas İncil’ine… 
Kimi Altın Şafak Hermetik Cemiyeti’ne… 
Kimi Fransız Devrimi’ni İlluminati’nin gerçekleştirdiğine… 
Kimi Titanik’i masonların batırdığına… 
Kimi Yahudi bankerlerin Marks’ı solun içine soktuğuna… 
Kimi Nazilerin tasarladığı UFO ile Hitler’in kutuplara kaçtığına… 
Kimi Atatürk’ü masonların zehirlediğine inanıyor. 
Oysa: 
Dünyanın gerçek gizemi görünmeyende değil, görünende! 
Görmek isteyenlere yazdım. 
KUTSAL ALDANIŞIN SOYAĞACI

 

 Kitabın Adı: Jose Mourinho – Kazanmanın Anatomisi

Yazar Adı: Robert W. Beasley

Yayınevi: İndigo Kitap

Çeviren: Nil Tuna

Fiyatı: 200,00 TL

 

İÇERİK TANITIMI: 

Mourinho futbol severlerin dikkatini 2004 yılında “Rüyalar Tiyatrosu” Old Trafford’da çekmişti. Porto Mourinho’nun taktikleriyle Manchester United’ı Şampiyonlar Ligi turnuvasından elemeyi başarmıştı.
 
Portekizli teknik adam Chelsea’ye transfer olduktan sonra yazar Robert Beasley onu yakın markajına aldı ve profesyonel anlamda, bu sıra dışı adamla sıkı bir dostluk kurmayı başardı. Mourinho’nun antrenmanları, maçları ve özel hayatıyla yakından ilgilenen Beasley, kapalı kapılar ardında yaşadıklarını José Mourinho kitabında tüm futbolseverlere aktardı.
 
İngiltere Milli Takımı’nın kapısından dönen, Tottenham’ın kıskacından sıyrılan, Arsène Wenger’e her fırsatta saldıran, onu ne kadar sevmediğini açıklayan ve arka planda belki de tüm kariyerine yön veren Roman Abramoviç’le dirsek temasını hiç kaybetmeyen Mourinho, aynı zamanda kariyeri boyunca satın aldığı oyuncuları, alamadıklarını ve içinde hep ukde kalanları tüm çıplaklığıyla anlatıyor.

 

Kitabın Adı: Kendi Çığlığını Duymak ve İyileşmek

Yazar Adı: Kimberly Ann Johnson

Yayınevi: Okuyan Us Yayınları

Çeviren: Gökçe Metinler

Fiyatı: 198,50 TL

 

İÇERİK TANITIMI: 

Bilincin mayınlı yollarından kurtulup, bedenlerimizin doğal bilgeliğine sarılmak ne kadar mümkün?
Sinirlerimizin laçka olduğu, sınırlarımızın devamlı ihlal edildiği bir dünyada, ruhsal ve bedensel rahatsızlıkların birbiriyle yarıştığı zamanlarda ihtiyacımız olan şey ne?
Kitap hayatın getirdiği büyüklü küçüklü travmalara karşı koyacak gücün içimizde olduğunu söylüyor. Fakat bu klişeleşmiş bir yüreklendirme metni değil. Burada hem bedensel hem de ruhsal aksiliklerin yolunun geçtiği, elle tutulur bir iç söz konusu: sinir sistemimiz.

 

Kitabın Adı: Sağanak Altında

Yazar Adı: Jean Teule

Yayınevi: Sel Yayınları

Çeviren: Bahadırhan Bozkurt

Fiyatı: 145,00 TL

 

İÇERİK TANITIMI:

Avrupa’nın ve dünyanın kaderinin yeniden yazıldığı Yüz Yıl Savaşları’nın son çeyreğinde iki amansız düşman; Fransız ve İngiliz ordusu yeniden çarpışmak üzeredir. Her anlamda üstün Fransızların zaferi neredeyse kesindir; açlık ve hastalıktan kırılmış, bitkin İngiliz ordusunu bozguna uğratm aya can atmaktadırlar.

Kibir, hırs ve ganimet düşkünlüğünün gözleri kör ettiği, uşaklı ziyafet sofralarına soylu gülüşlerin karıştığı, şarabın su gibi aktığı bu özgüven yüklü erkek dünyasında işlerin ertesi sabah ters gideceğini görebilen yalnızca bir kişi vardır; savaş meydanının tek “yoldan çıkmışı” Zambak Çiçeği. Peki bu şanlı şöhretli şövalyelerin, mavi kanlı aristokratların, yüksek rütbeli komutanların arasında doğru soruları soran, ihmalleri ve ihtimalleri dile getiren bir kadına kim kulak verecektir? Hiç kimse.

Tarihte eşi görülmemiş bu akıl almaz felaketin heybetli anlamsızlığından doğan ürkütücü dehşete kahkahaların karışacağı Sağanak Altında, ilk kez Türkçede…