Orman ve Anız Yangınları Üzerine: Ne Yapılmalı?

Yaz mevsiminin gelişinin ardından orman yangınları ülke gündemine yeniden hızlı bir giriş yaptı. Türkiye’de her yıl binlerce orman yangını meydana geliyor, yangınlarda binlerce hektar alan kül oluyor.

Ortaya çıkan yangınların pek çok nedeni bulunuyor. Bu nedenlerin başında insan faktörü de önemli bir yer tutarken iklim krizinin etkileri de tartışma konusu oluyor. Orman yangınları gündemine ek olarak anız yangınları da bir tehlike oluşturmaya devam ediyor. Zira, Diyarbakır’ın Çınar ilçesi ile Mardin’in Mazıdağı ilçesi arasında meydana gelen anız yangını sonucu 5 kişi yaşamını yitirmiş ve en az 28 kişi yaralanmıştı.

Her yıl yeniden sorduğumuz “Orman yangınlarına hazır mıyız?” sorusuna ek birçok soru yeniden gündeme geliyor. Orman yangınları nasıl önlenebilir? Çıkan orman yangınlarına müdahale noktasında yeterli ekipmana sahip miyiz? Anız yangınları nasıl önlenebilir ve neler yapılmalıdır?

Bu soruların İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Orman Fakültesi Öğretim Üyesi ve Orman Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Doğanay Tolunay Fikir Gazetesi için değerlendirdi.

Yangınlara Hazır mıyız?