Gündemdekiler

Yazar ve eleştirmen Murat Şahin’in haftanın yeni çıkan kitaplarını ele aldığı gündemdekiler köşesinde bu hafta yine 5 yeni kitap yer alıyor:

Altın Adam, destansı dili, su gibi çevirisi, muhteşem tabiat manzaraları ve romantik hikâyesiyle okuyucularını Tuna boylarına doğru hülyalı bir yolculuğa davet ediyor. 

Uygarlaşan İştah İsmail Gezgin’in milyonlarca yıllık insan-besin ilişkisi üzerine düşündüğü bu çalışmada, atalarımızın ne yediğinden başlayarak buğday uygarlığına, ilk evcil tohumlardan hayvan yemeye, antikçağın ataerkil şölenlerinden lezzet tüccarlarına, yemeğin iktidarla doğrudan bağına, farklı çağlardan geçerek ve türlü türlü sofralara konuk olarak tanıklık ediyoruz. Seyrüsefer, kapısı görünenin ardındaki öte âlemlere de açılan, içeri gireni kolay kolay bırakmayan bir ilk roman…

“Neden Köpekleri Sever, Tavukları Yer, İnekleri Giyeriz?” Melanie Joy pek çok dile çevrilen ve büyük bir yankı uyandırıp sayısız yaşama dokunan bu kitabında çiftliklere hapsedilmiş hayvanların yaşamlarına ve ölümlerine odaklanıyor. Joy hayvanlara reva görülenleri ideolojik bir seçim olarak ele almakta ve bir yıkım gerçekleştirebilmek adına “karnizm” diye bir mefhum inşa etmektedir. 

Saklı Yürek’te usta yönetmen Ferzan Özpetek bir kez daha hayal gücünü serbest bırakıyor ve çok satan romanı Bir Nefes Gibi’de olduğu gibi kadın kalbini büyük bir duyarlılıkla ele alıyor.

Klinik psikolog Dr. Kenneth M. Adams, bu kitapta iç içe geçmiş anne-oğul ilişkilerinin etkilerini açıklamak için klişe örneklerin ötesine geçiyor. Yirmi beş yıllık meslek hayatı boyunca bu tuzağa düşmüş yüzlerce erkeği başarıyla tedavi eden Adams, bu bilgilendirici rehberde onların hikâyelerini paylaşıyor. Annelerinden kopamayan erkeklerle birlikte olan kadınlar, oğullarını özgür bırakmak isteyen anneler için pratik, şefkatli ve verimliliği kanıtlanmış yöntemler sunuyor.

GÜNDEMDEKİLER

Kitabın Adı: Altın Adam 

Yazar Adı: Mor Jokai

Yayınevi: Yordam Yayınları

Çeviren: F. Zahir Törümküney

Fiyatı: 340,00 TL


İÇERİK TANITIMI: 

Tuna Nehri kıyısında küçük bir kasaba olan Komarom’lu bir gemi reisidir Mihaly Timar. Bu kez öncekilerden farklı olarak gemisinde tahıl yükünün yanı sıra iki misafiri, peşinde de bir Türk kadırgası vardır. Ve şimdilik haberi olmasa da bu kovalamaca Timar’ın hayatını sonsuza dek değiştirecektir. Sonunda eski gemi reisi büyük bir ticaret adamı haline gelecek, güzel bir eşe, görkemli bir köşke sahip olacaktır. Peki ya mutluluk? Mutluluk erişilmesi imkânsız bir ütopya mıdır? Yoksa mutluluğun, eşitliğin ve özgürlüğün hüküm sürdüğü “sahipsiz ada” ütopya olamayacak kadar gerçektir ve yalnızca keşfedilmeyi mi beklemektedir? 

Altın Adam, tasvir ettiği yerlerle âdeta bir seyahat rehberi, 19. yüzyılda Türk, Sırp, Macar dünyalarına ve kapitalizmin işleyişine dair aktardıklarıyla bir tarihî belge, kent yaşamına has boğuculuğun karşısına koyduğu doğaya kaçış motifiyle bir modernizm eleştirisi, başkahramanının inişli çıkışlı aşk hayatıyla sürükleyici bir aşk öyküsü, yine onun akılalmaz maceralarıyla bir halk masalı ve elini attığı her işte başarıya ulaşmasıyla modern bir Midas anlatısıdır. Bütün bunlar birleşince ortaya romantik edebiyatın en güzel örneklerinden olan büyüleyici bir roman çıkmıştır. Hakikaten bu roman, Macar edebiyatının usta yazarı Jokai’nin, kendisi de dâhil olmak üzere herkesçe en sevilen ve en çok dile çevrilen eseridir.

Kitabın Adı: Uygarlaşan İştah

Yazar Adı: İsmail Gezgin

Yayınevi: Pinhan Yayınları

Çeviren: 

Fiyatı: 400,00 TL

 

İÇERİK TANITIMI: 

Karnını Doyuran Canlıdan Gözü Doymayan İnsana

Atalarımız ne yiyordu? Besinlerini ilk kez ne zaman pişirdiler? Et yemek ile ataerkil şiddet arasında bir ilişki var mı? İçinde bulunduğumuz uygarlık bir buğday ve ekmek uygarlığı mı? Yaşam ne zamandan bu yana ekmek kavgasına dönüştü? Antikçağın sofralarında neler vardı? Ne yiyorsan o musun yoksa neysen onu mu yiyorsun? Zenginin şöleninden, fakirin ekmeğine kadar sınıfsal sofra savaşları…

İlerlemeci bilim uzun yıllar insanın tarihsel yolculuğunun, karnını doyurmakta güçlük çeken akılsız hayvandan, modern, akıllı, tok bir varlığa doğru olduğu öyküsünü anlattı. Avcı-toplayıcıları, tüm gün karınlarını doyurma peşindeki yarı-aç ilkeller olarak betimleyen bu bilimsel söylem, elde edilen arkeolojik veriler ışığında nihayet terk edilmeye başlandı. Yiyecek bulmak için özel bir zamana dahi gereksinim duymayan, günlük hareketliliği içerisinde karşısına çıkan yiyeceklerle karnını doyuran avcı-toplayıcı insana kıyasla modern insanın yaşamı, yemek üzerine kuruludur. Bu “yemek” uygarlaşma süreci boyunca öylesine bir dönüşüm geçirir ki, insanı doğadan ve birlikte evrimleştiği diğer tüm canlılardan ayırır. Evcilleşip, kentcilleşmiş insanın midesi bedeninden taşar. Yemek artık sınıfsal bir ayraçtır ve bu yolda iştah da uygarlaşmıştır.

Kitabın Adı: Neden Köpekleri Sever, Tavukları Yer, İnekleri Giyeriz?

Yazar Adı: Melanie Joy

Yayınevi: Alfa Yayınları

Çeviren: Hakan Abacı

Fiyatı: 195,00 TL

İÇERİK TANITIMI: 

Hayvanların büyük acılar çekmesine ve küresel adaletsizliğe yol açan karnizmin nasıl işlediğinin farkına varmak, gıda seçimlerimizi daha özgürce yapmamızı sağlayacağı için, kişisel gelişim ve toplumsal dönüşüm açısından hayati önem taşımaktadır; çünkü farkındalık olmadan özgür seçim olmaz.

“İnek ve tavuk yemekte bir beis görmeyip köpek yeme fikri karşısında dehşete düşen herkesin okuması gereken bir kitap. Joy bu kitapta kimi hayvanları çılgınca sevip kimilerini mideye indirmemize olanak tanıyan psikolojik dayanakları inceliyor ve daha sonra bir köşeye fırlatıyor.” –Peter Singer

“Bu mükemmel çalışma, bitki bazlı beslenme hususunda güçlü ve yeni bir argüman ortaya koyuyor. Joy’un akıl yürütüşü sağlığın ötesine geçiyor ve gıda seçimlerini bilinçli yapmak isteyenlere seçenekler sunuyor.” 
–Dan Buettner

“Toplumun hayvan yeme eylemine müdahalede bulunabilecek olağanüstü bir kitap.” –Jeffrey Moussaieff Masson

“Yediklerimizi ne diye yediğimizi merak edenlerin bu kitabı mutlaka okuması gerekir.” –Kathy Freston

“Onca yılın en kışkırtıcı kitaplarından biri. Kendimizden ve diğer canlılardan ne denli kopmuş olduğumuzun farkına varmamıza imkân tanıyor.” –Heather Mills

Kitabın Adı: Saklı Yürek

Yazar Adı: Ferzan Özpetek

Yayınevi: Can Yayınları

Çeviren: Neval Barlas

Fiyatı: 185,00 TL

İÇERİK TANITIMI: 

İnsan yüreğini nereye saklar?
 
Roma’nın merkezinde, anılarla dolu görkemli bir ev, yıllarca kilitli kalmış bir oda, şaşırtıcı bir tablo koleksiyonu, aniden kesilen tutkulu bir aşk… Saklı Yürek, farklı zaman ve mekânlarda yaşayan, her engeli aşarak birbirleriyle konuşmaktan vazgeçmeyen iki kadının ve onları buluşturan büyük sırrın hikâyesi.

Kitabın Adı: Annesinden Kopamayan Erkekler

Yazar Adı: Kenneth M. Adams / Alexander P. Morgan  

Yayınevi: Diyojen Yayınları

Çeviren: Elif Kayurtar

Fiyatı: 198,00 TL

İÇERİK TANITIMI:

Neden bana bağlanamıyor? Pek çok kadın ilişki istemeyen, çapkınlık yapmayı bırakmayan veya seks bağımlılığından vazgeçmeyi reddeden bir erkeğe âşık olduğunda kendini bu soruyu sorarken bulur. 

Annelerine yönelik aşırı ve dolayısıyla sağlıksız duygusal bağları olan erkekler, kendi isteklerini yerine getirmeye ve yaşamlarını sürdürmeye çalışırken kendilerini kapana kısılmış, suçlu ve vefasız hissederler. Dolayısıyla bağlanmak onlar için korkutucudur. Bu tür erkekleri seven kadınlar, genellikle sevgililerinin flört sürecinde sadece belirli bir yakınlık kurup, orada takılıp kalmalarından dolayı hayal kırıklığına uğrarlar. İlişkinin başlangıcında bu erkekler, çok sevgi dolu ve düşüncelidirler fakat sonra aniden aradaki bağ tüm canlılığını yitirir. Geri çekilirler ve nedenini açıklamazlar. Bağlanmazlar.