Ara Yüzyıl’da Anlamak Gideni ve Gelmekte Olanı…

Fikir Gazetesi’nin 19. sayısında ülkemizden ve dünyadan öne çıkan gündemlerin yanında, pek gündeme gelmese de bizim dikkat kesildiğimiz konuları ele aldığımız dolu dolu içeriklerle karşınızdayız.

Dünyada gerçekleşebilecek olayların sergilendiği bir simülasyonun içerisindeymişizcesine, güncel deyişle “tüm tuşlara basar gibi” bir yıl geçiriyoruz. Krizler, darbeler, savaşlar, isyanlar, pogromlar, seçimler ve milyarlarca insanı yaşayamaz hâle getiren toplumsal sorunlar…

Bu kadar çok şey eş anlı olarak meydana gelirken, aslında ne olduğunu anlamak gerçekten zor.

Birbirleriyle belirlenim ve etkileşim hâlinde işleyen bu olaylar ve olgularla örgü süreçler, bir adım geriden izlenmeye ve fikir süzgecinden geçirilmeye gerek duyuyor.

Art arda geçen yılların arasında tasnif yapamayacağımız yoğunlukta ve birkaç yılla dönemselleştiremeyeceğimiz uzunlukta bir dönemden geçiyoruz sanki ama böyle gitmeyecek kadar da ara bir dönemden.

Bir ARA YÜZYIL’dayız sanki; yoğun, hızlı ve sürdürülemez bir Ara Yüzyıl’da…

Krizler, darbeler, savaşlar, isyanlar, pogromlar, seçimler ve toplumsal/ekolojik yeniden üretim krizinin tüm alanlara yayıldığı bir ‘Ara Yüzyıl’ı anlamak için Fikir Gazetesi izlemeye, dikkat kesilmeye, düşünmeye ve üretmeye devam edecek.

Çabamız, Ara Yüzyıl’ın gölgesinde, anlamak gideni ve gelmekte olanı…

_______
Kapak görseli: J.M.W. Turner, The Deluge, 1805

 

Biden’ın Bedeni, Trump’ın Gölgesi ve NATO’nun 75. Senesi

Erken Seçim Ne Kadar Erken?

Cenk Saraçoğlu: “Kapitalizmin Yıkıcılığı Göçmen Sorununu Doğuruyor”