Gündemdekiler

Bu hafta gündemdekiler yine dopdolu; neler var, bir bakalım. Güneşe Koşmak; Filistinli Leyla’nın gökyüzünde süzülen Rukh olduğu, mucizelerle dolu hikâyesi boğazınıza bir yumru gibi oturacak. Nefesinizi tutarak:

“Haydi Leyla!” diyeceksiniz.
“Haydi Leyla! Bizi bir mucizeye inandır.”

Keşke Burada Olsaydın; Diana ilk kez dünyanın geri kalanından izole halde, konfor alanının dışına çıkmak zorunda. Dahası karantinada tanıştığı yabancılar ilişkilerini, seçimlerini ve kaderini sorgulamasına yol açacak. Kız Kardeşim İçin, Cam Çocuk, Küçük Muazzam Şeyler’in yazarından kriz anlarında yüzleştiğimiz gerçek benliğimize, aşka ve tercihlere dair unutulmaz bir roman. 

Gerçeğin Dokunuşu; Tolgahan Sönmez’in ikinci kitabı, Ercan Kesal; İyi bir olay örgüsü ve başarılı bir üslup kullandığı için kendisini tebrik ediyor, kendinizden bir şeyler bulup iç dünyanızla muhakeme edeceğiniz bu kitabı şiddetle tavsiye ediyor.

Büyük ses getiren popüler bilim kitabı Kızıl Kraliçe’de Matt Ridley, bizi evrimsel psikoloji ve cinsel seçilimin karanlık dünyasına davet ediyor. 

Sanatçı İmgesinin Oluşumu; Estetiğin psikolojisi ve sanatsal yaratımla ilgilenen herkes için…

GÜNDEMDEKİLER

 

Kitabın Adı: Güneşe Koşmak

Yazar Adı: Özgür Balpınar

Yayınevi: İndigo Yayınları 

Çeviren: 

Fiyatı: 140,00 TL

 İÇERİK TANITIMI: 

“İyi bir koşucu olmak Gazze’de veya Batı Şeria’da her çocuğun büyürken doğal olarak edindiği bir beceriydi. Olası tehlikelerden kaçıp kurtulabilmek için çabuk adımlara ihtiyaç duyuyordunuz. Koşmayı çok seviyordum. Bir tehlikeden kaçarmışçasına değil, özlemini çektiğim bir şeye kavuşacakmışçasına koşmayı seviyordum.

Bu defa Türkiye’de yapılan olimpiyatlarda canımı dişime takarak koşuyordum. Çünkü koşmanın beni yaşatan bir anlamı vardı. Ayak tabanlarım patlayıncaya, kaslarım yırtılıncaya dek koşuyordum. Çünkü kimselerde bulunmayan bir amaca sahiptim ben. Biliyordum ki gerçek zafer, en zor zamanımızda kazanacağımız zaferdi. Aklımız, fikrimiz, kalbimiz Filistin’deydi. Aklımız, fikrimiz, kalbimiz Filistin’di.”

Kitabın Adı: Keşke Burada Olsaydın

Yazar Adı: Jodi Picoult

Yayınevi: April Yayınları

Çeviren: Algan Sezgintüredi

Fiyatı: 235,00 TL

 

 

İÇERİK TANITIMI: 

Sekiz milyar insanla paylaştığımız bu güzel gezegende geçirdiğimiz son yıllar bize ne mi söylüyor?

Hayat siz planlar yaparken başınıza gelenlerdir.
Bazen her şeyin yoluna girmesi için raydan çıkması gerekir.
Yaşamana bak, aksi takdirde elinde planın kalacak, hayatın değil!

Diana O’Toole hayatıyla ilgili ideal yol haritasını çoktan çizdi. 
Otuzuna gelmeden evlenmiş olacak, otuz beşine kadar da anne.
New York’tan taşınıp şirin bir banliyöde yaşayacak, kariyeri için de hedefleri belli. 
İdeal eş adayıyla tanıştı bile, Finn bir cerrah ve Galapagos’a yapacakları romantik kaçamağın tek amacı var: Unutulmaz bir evlilik teklifi. 

Yola çıkmalarının arifesinde Finn kötü haberi verecek: 
Şehirde bir sağlık krizi var ve hastanede herkes gibi işinin başında olmak zorunda ama Diana o tatile ikisi adına çıkmalı çünkü zaten bir süre görüşemeyecekler ve geri ödemesiz seyahatin iptali yazık olur. 

Diana adaya vardığında kriz sanılanın, tüm dünyayı pençesine alan pandemi olduğu anlaşılıyor. Rüya tatil adada ne zaman sonlanacağı belli olmayan karantinaya dönüşüyor. 

Gündemdekiler için çok iyi bir öneri, dikkate alın derim.

Kitabın Adı: Gerçeğin Dokunuşu

Yazar Adı: Tolgahan Sönmez

Yayınevi: İkinci Adam Yayınları

Çeviren: 

Fiyatı: 250,00 TL

 

 

 

İÇERİK TANITIMI: 

Gerektiğinde sözünü esirgemeyen sessizliğinle tanıdım seni. Bu sessizliğin böylesine bir eser ortaya çıkaracağını biliyordum. Yazar, sessizliğin içindeki gürültüyü, başarılı bir kurgu ve üslup ile dile getirmiş. Okurken, kitabın içinde sürükleneceğinizden eminim.  
AYTAÇ ARS

Yazar, arkadaşlığı, sevgiyi, aşkı, kaybetmeyi bir dantel inceliği ile işlemiş kitabında. Bir doktor bakışı ile toplum yapımızı analiz etmiş, kişilik bozukluğunun yaşantımıza nasıl yansıdığını çok güzel 
anlatmış. Sonuçta, merakla ve heyecanla elden bırakamayacağınız harika bir eser ortaya çıkarmış. Genç yazar arkadaşımı kutluyor, yeni eserlerini merakla bekliyorum.  
NEVZAT KUTLU 

İnsan genellikle sevgilerini ve duygularını gereği gibi anlatamaz. Böyle olunca kendisinin anlaşılmasını düşünür ve bekler. Yazar, hayatlarda açığa çıkmamış duygular çevresinde dolaşıyor ve anlatmaya çalışıyor. Kurguya katılan kahramanlar arasındaki ilişkileri sade ve akıcı bir dille anlatmış.     
MEHMET ÇAKIR   

Kitabın Adı: Kızıl Kraliçe – Seks ve İnsan Doğasının Evrimi

Yazar Adı: Matt Ridley

Yayınevi: Alfa Yayınları

Çeviren: Erhun Yücesoy

Fiyatı: 395,00 TL

 

 

İÇERİK TANITIMI: 

Aynanın İçinden’deki bulunduğu yerde kalabilmek için var gücüyle koşması gereken kızıl kraliçeyi metafor olarak kullanan yazar, insan doğasının çok az bir parçasının cinsellikten ayrı olarak kavranabileceğini savunuyor ve cinsel tutumlar hususunda yeni bir çerçeve ortaya koyuyor. Kızıl Kraliçe’de insanın içindeki yırtıcı hayvanı alt edebilmek için cinsellikten nasıl da yararlanabileceğini görmekle kalmayıp ilişkiler, evlilikler, güzellik anlayışı gibi pek çok konuda yeni perspektiflerle karşılaşacaksınız.


“Cinsellik ve evrimin nasıllarıyla nedenlerine odaklanan bilimsel çalışmaların muhteşem bir örneği.”
Independent

 

“Nüktedan ve anlaşılır, kışkırtıcı varsayımlarla bezeli müthiş bir kitap.”
Wall Street Journal

Kitabın Adı: Sanatçı İmgesinin Oluşumu

Yazar Adı: Ernst Kris, Otto Kurz

Yayınevi: Minotor Kitap 

Çeviren: Sabri Gürses

Fiyatı: 180,00 TL

 

 

İÇERİK TANITIMI:

“Bu, sıradışı bir kitap. Fikirlerinin zenginliği ve çok sayıda belgeye dayanması, başka uzmanları kalın, dipnotlarla dolu bir cilt yazmaya sürüklerdi. Ernst Kris ve Otto Kurz ise, cesur spekülasyonlardan kaçınmadan ve sunmak istedikleri kanıtların çeşitliliğini hiç azaltmadan büyük bir dil ekonomisi sergiliyorlar… Eseri yeniden okurken, her sayfada gözün gördüğünden çok daha fazlasının olduğunu fark ettim.” -E. H. Gombrich

“Enfes ve rakipsiz bir çalışma.” -Howard Hibbard

“Estetiğin psikolojisi ve sanatsal yaratımla ilgilenen herkes için…” -Albert Rothenberg

Gündemdekiler

Gündemdekiler