Gündemdekiler

Gündemdekiler her hafta olduğu gibi bu hafta da dopdolu.  Bakalım bu hafta gündemdekiler hangi kitapları sunuyor?

Astroloji; Günlük hayatta yıldızların bilgeliğinden faydalanma sanatı, Pratik tavsiyeler ve çalışmalarla, ilişkilerinizi nasıl besleyeceğinizi, hayatın belirsiz yönleriyle nasıl başa çıkacağınızı, hayal gücünüzü nasıl açığa çıkaracağınızı ve çok daha fazlasını keşfedin. 

Benden Kalan Senindir. Gerçek bir olaydan esinlenilen bu müthiş hikayeyi Japonya’nın nefes kesen manzaraları eşliğinde farklı gözlerden anlatan Benden Kalan Senindir, aşk uğruna gerçekleştirdiğimiz eylemlerin psikolojik ve etik boyutlarını gözler önüne seriyor. Tutkunun, cazibenin bir karanlık bir ışıltılı yüzüne, sahip olmakla kaybetmek arasındaki ince çizgiye dikkat çekiyor.

Boncuk, Emirhan Burak Aydın’ın üçüncü kitabı. Edebiyatımızın en yaratıcı genç yeteneklerinden olan Aydın, bu öykü toplamıyla birlikte çağdaşlarından apayrı bir yerde durduğunu kanıtlıyor. Tüm büyük yazarlar gibi az tercih edilen ihtimali kovalıyor, sürükleyici ve esrarengiz hikâyeler anlatıyor. 

’İlkel Kültür’’’ün ilk kısmında, toplumsal evrim, dil ve mit konularına odaklanırken, ikinci kısımda, Tylor’ın toplumda animizme ilişkin yorumlarına ağırlık verilmiş ve ruh, tin ve Tanrılara dair sonsuz çeşitlilikteki fikir ve inanışlarının detaylarına yer verilmiştir.

Arafta Düet, hepimizi barış, vicdan, erdem üzerine yeniden düşünmeye davet ediyor. Biri yıllardır hapiste olan iki eş yazarın hiç karşılaşmadan beraber kaleme aldıkları roman, bu açıdan dünyada bir ilk.

GÜNDEMDEKİLER

 

Kitabın Adı: Astroloji

Yazar Adı: Kolektif

Yayınevi: Alfa Yayınları 

Çeviren: Elif Demir

Fiyatı: 950,00 TLİÇERİK TANITIMI: 

YILDIZ İLMİNİN KÖKENLERİNİ KEŞFEDİN, TEMEL İLKELERİNİ ANLAYIN VE ASTROLOJİYİ HAYATINIZIN HER ALANINA NASIL UYGULAYACAĞINIZI KEŞFEDİN.

Astroloji, binlerce yıllık tekniklerin kendini anlama ve öz zenginleşme için geçmişten bugüne geçerli olan tam bir sistem sunabileceğini gösteriyor.  
Doğum haritanızı bir başlangıç noktası olarak kullanarak kendinizi daha iyi anlamak için burçları, gezegenleri ve astrolojik evleri nasıl yorumlayacağınızı öğrenin.

ASTROLOJİ İLE HAYATIN TÜM ZORLUKLARINI VE FIRSATLARINI
EN VERİMLİ ŞEKİLDE DEĞERLENDİRİN.

Kitabın Adı: Benden Kalan Senindir

Yazar Adı: Stephanie Scott

Yayınevi: April Yayınları

Çeviren: Deniz Özal

Fiyatı: 249,00 TL

 

 

İÇERİK TANITIMI:

Günümüz Tokyo’sunda yaşayan genç bir kadın.
Cinayete kurban gitmiş annesinin peşinde.
Bulanık hatıralar, yalanlar arasına gizlenmiş ipuçları.
Gerçeğe ulaşmanın tek yolu, tutkunun ve takıntının izini sürmek.
 
Japonya’da pek dile getirilmeyen, 
dünyanın kalanında ise hiç bilinmeyen bir iş kolu var: wakaresaseya’lık. 
İş basit: Yuva yıkmak. Ayrılmak isteyen eşe azami çıkar sağlamak. 
Amaca giden her yol mübah. Onlar çöpçatan değil çöpbozan.
 
Eşi Rina’dan ayrılmak isteyen Sato’nun aradığı hizmet tam da bu.
Yakışıklı Kaitaro’yu işe aldı.
Eşinin hayatına girmesi, kendisini aldatması için onu her şekilde destekledi.
Ancak Rina’nın en derin arzularından bihaber olan Sato, asla bir araya gelmemesi gereken iki yabancıyı tanıştırdığının farkında değil.

Edebiyat dünyasının sıradışı yıldızı Stephanie Scott’tan 
çeviri hakları on dile satılan, son yılların en farklı romanı: Benden Kalan Senindir.
 
“Zengin bir hayal gücünün eseri. Roman aşkın bin bir kombinasyonunu ve aşk uğruna yapabileceklerimizi incelikle anlatıyor.”
New York Times
 
“Edebiyat dünyasına müthiş bir giriş.” Louise Doughty
 
“Baştan çıkarıcı atmosferiyle gizem dolu bir roman.” Daily Mail

 

Kitabın Adı: Boncuk

Yazar Adı: Emirhan Burak Aydın

Yayınevi: Holden Kitap 

Fiyatı: 178,00 TL

 

 

 

İÇERİK TANITIMI: 

“Yüzümdeki diş izleri geçti, sen nasılsın?”

Sıradan ile sıradışı arasındaki sınırı deşiyor, öykülerini kimi zaman bilimkurguyla, kimi zaman fantastikle, ama dünyamızın katı gerçekliğinden asla kopmadan anlatıyor. Hatalıların, ya değişmek ya da hep aynı kalmak isteyenlerin, kabullenemeyenlerin, zorunlu hissedenlerin, kopamayanların, gitmediği yerleri özleyenlerin arasında rahat ediyor.

Kitabın Adı: İlkel Kültür

Yazar Adı: Edward Burnett Tylor

Yayınevi: Çavdar Yayıncılık

Çeviren: Eren Kanat

Fiyatı: 395,00 TL

 

 

İÇERİK TANITIMI: 

‘’Kültür’’, ilk kez 1871 yılında yayımlanan bu klasik eserle birlikte, öğrenilmiş insan davranışı kalıplarının tamamını ifade eden bir terim olarak kullanılmaya başlamıştır. Oxford Üniversitesi’nin ilk Antropoloji Profesörü olan Sir Edward Burnett Tylor, kültürü ‘’insanın, toplumun bir üyesi olarak edindiği bilgi, inanç, sanat, ahlak, töre ve tüm diğer kabiliyet ve alışkanlıkları içeren, kompleks bir bütün’’ olarak tanımlamıştır.

 

Antropolojinin bilimsel bir disiplin olarak kurucusu bilinen Tylor’ın, çığır açan yapıtları, Antropolojik çalışmaların temelini oluşturan kültürel evrim kavramının gelişiminde son derece etkili bir rol oynamıştır.
Tylor’ın tek çizgili (unilinear) gelişim modeli, insanların tek bir ilkel formdan evrilen ortak bir tarihi paylaştığını ileri sürer.

 

Tylor’ın, dünyanın her yerinden çeşitli toplumların dilleri, ritüelleri ve inançlarına ilişkin çalışmaları, istatistiksel verilerin kullanılmaya başlanmasına öncülük etmiş ve tüm kültürlerde evrensel bir gelişim motifi olduğu yönündeki görüşlerini doğrulamıştır.

Kitabın Adı: Arafta Düet

Yazar Adı: Selahattin Demirtaş, Yiğit Bener

Yayınevi: Dipnot Yayınları 

Fiyatı: 150,00 TL

 

 

 

İÇERİK TANITIMI:

Mizahi bir üslup ve sürükleyici bir kurguyla kaleme alınmış bir roman…

Denize bakan kayalıklarda bir bungalov… Yoldan fırlayıp yanına düşen bir araba… Bir patlama… 
Huzur arayışındaki emekli Tümgeneral Ayvaz Dere’nin planları ilk günden altüst olmuştur. Kazaya karışan gençler de olaya bambaşka bir boyut katar ve işler çetrefilleşir. Bir de 1980’lerde takıştığı solcu bir avukat, Sinan çıkar karşısına. Böylece geçmişe ve geleceğe ışık tutan zorlu bir düet başlar. 

Gündemdekiler

Gündemdekiler