Okulda, Sokakta, Mecliste: Öğretmenler Taban Maaş Mücadelesinde Adım Adım Zafere Yürüyor

Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası, taban maaş hakkı başta olmak üzere tüm haklarını alabilmek için mücadele etmeye devam ediyor. Eğitim nöbetine de başlayan sendika, geçtiğimiz günlerde Millî Eğitim Bakanlığı önünde eylem çağrısı yapmış ve bu çağrıdan sonra eylem alanına gelen öğretmenler gözaltına alınmıştı.

Daha önce de yapılan eylem ve basın açıklaması çağrılarının ardından defalarca polis sarmalına ve gözaltına alınan öğretmenler mücadelelerine bir adım geri durmadan devam ediyor. Öğretmenler bu kez de meslek kanunu başlığında büyük bir mücadele veriyor.

TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu, birkaç gün önce Öğretmenlik Meslek Kanunu’nu görüşmek üzere toplanmış ve bu kanunla ilgili girişimler ve görüşmeler hem muhalefet hem sendika hem de sivil toplum kuruluşları tarafından ağır biçimde eleştirilmişti. Teklifin “amaç”, “kapsam”, “tanımlar” ve “temel ilkeler” başlıklı ilk 4 maddesi komisyon tarafından kabul edildi.

Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası Genel Başkanı Eren Edebali de sendikayı temsilen mecliste yapılan görüşmelere katıldı. Meclis komisyonunda bir konuşma gerçekleştiren Edebali, en yakıcı sorunun taban maaş olduğunu dile getirerek öğretmenlerin taleplerini komisyona iletti.

Sendika, meclis komisyonu da dahil olmak üzere mücadeleyi her alanda sürdürmeye ve eğitim nöbetini büyütmeye devam ediyor. Eğitim nöbetinin 40. Gününde bir basın açıklaması yapan sendika üyeleri, “Taban Maaş yasası için kaybedecek vaktimiz yok. Üzerinde hemfikir olunan düzenlemenin en kısa sürede somutluğa ulaşması en acil beklentimizdir” açıklamasında bulundu.

Özel sektör öğretmenlerinin mücadelesine ulusal ve uluslararası alandan pek çok dayanışma mesajı geliyor, basın açıklamalarında ortak mücadele vurgusu ön plana çıkıyor. Öğretmenler, taban maaş konusunda verilen sözlerin tutulmamasının ardından #SözDeğilYasaLazım diyerek tepkilerini göstermeye devam ediyor.

Kentin Yükselen Sınıf Profilleri: Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası

Eğitimi Özgürleştirmek: Eleştirel Pedagoji

Eğitimin Geleceğinde Belediyelerin Rolü