Gündemdekiler

Bu hafta gündemimizde neler var? “Bırakmak” kitabı sizi duygularınızın esiri olmaktan kurtarmanın püf noktalarını anlatıyor. Polisiyeseverlerin merakla takip ettiği yazar Volker Kutscher’in yeni kitabı “Olimpiyat” da raflardaki yerini aldı. “Ölü Yiyiciler”, canavar ve Mitolojik yaratıklara meraklı okurlar için ilginç bir kaynak kitap. Jean-Christophe Grange “Kızıl Karma” kitabında cinayetlerin peşinden koşarken kendi kaderlerini de değiştiren üç çarpıcı karakteri ve hiç düşmeyen bir tempoyla, bir kez daha kötülüğün sınırlarını araştırıyor. “Neandertal” kitabına bir cümle ile katkıda bulunan Sapiens’in yazarı Harari’nin sözüyle bu haftayı sonlandıralım: ‘‘Neandertaller hakkında yepyeni bir hikâye… İnsanlığa ilgi duyan herkes için önemli bir okuma.’’

 

 

 

Kitabın Adı: Bırakmak
Yazar Adı: David R. Hawkins
Yayınevi: Günçe Kitap
Çeviren: Yasemin Yelbay Yılmaz
Fiyatı: 330,00 TL

 

 

İÇERİK TANITIMI:

Dünyanın en ünlü, gelişmiş farkındalık ve aydınlanma uzmanı olan Psikiyatrist Dr. David R. Hawkins’in “Bırakmak: Teslimiyete Giden Yol” kitabı bize duygularımızın esiri olmaktan, hayatımızı yönlendiren arzu ve beklentilerle savaşmaktan, hayatımızı zorlaştıran stres ve hastalıklardan “Bırakma Tekniği (Letting Go)” ile nasıl kurtulabileceğimizi anlatan eşsiz bir rehber.

Yazarın onlarca yıl devam ettirdiği klinik psikiyatri çalışmalarının ana amacı, insan ıstırabını tüm biçimleriyle dindirmenin en etkili yollarını aramak olmuştur. Bu konuda bulduğu gerçekleri kitapları yoluyla paylaşan Dr. Hawkins’in bu ıstırabı dindirmenin ve blokajları kaldırmanın en etkili yolu olan bırakma mekanizmasını anlattığı kitabı “Bırakmak: Teslimiyete Giden Yol” 2012 yılında ölümünden kısa süre önce tamamladığı, onlarca kitabı arasında ulusal ve uluslararası çapta en çok satan kitabıdır.

Dr. Hawkins, bırakma tekniğini ve teslimiyet mekanizmasını anlattığı bu kitabında bize asıl aradığımızın her zaman gözümüzün önünde olduğunu söylüyor. Hayatı mutlulukla yaşayabilmek için çareyi uzak diyarlarda ya da öğretilerde aramamız gerekmiyor. Özgürleşmenin ve mutlu bir hayat sürmenin anahtarı zaten elimizde. Yapmamız gereken tek şey bırakmanın ne kadar kolay ve özgürleştirici olduğunu görebilmek. Bunu yapmak içinse önümüzde hiçbir engel yok, kendimizden başka…

“Bırakmak: Teslimiyete Giden Yol”; ruh sağlığı, psikoloji, tıp, kendi kendine yardım, bağımlılıktan kurtulma ve ruhsal gelişim alanlarında çalışan herkes için paha biçilmez bir kaynak.

 

 

Kitabın Adı: Olimpiyat / Gereon Rath’ın Sekizinci Vakası
Yazar Adı: Volker Kutscher
Yayınevi: İletişim Yayınları
Çeviren: Gülçin Wilhelm
Fiyatı: 265,00 TL

 

 

 

İÇERİK TANITIMI:

Nazi rejiminin bütün dünyaya hem gösteriş yapıp hem kendini meşrulaştırmak için muazzam bir sahne olarak kurduğu 1936 Berlin Olimpiyatları sırasında, Başkomiser Gereon Rath baş döndürücü entrikalarla boğuşuyor.

Volker Kutscher’in tarihî-siyasi polisiye dizisinin sekizinci romanı, Nazi rejiminin Almanya toplumuna iyice yerleştiği bir atmosferde geçiyor. Öyle ki, siyasi açıdan güvenilir bulunmayan Başkomiserle eşinin elinden alınan evlatlığı da artık iyice Nazileşmiştir. Başkomiser, Olimpiyat organizasyonunda görev alan evlatlığıyla tesadüfen karşılaştığında, sadece ilişkileri yeni bir boyut kazanmayacak, Olimpiyat Köyü’nde işlenen cinayet, bir dizi entrikanın perdesini aralayacaktır. Başta Jesse Owens olmak üzere siyah atletlerin başarılarının Nazi ileri gelenlerini ifrit ettiği Olimpiyat atmosferinde, Nazi rejiminin karanlık dehlizlerinde bir kovalamaca…

 

Kitabın Adı: Ölü Yiyiciler İnsan Yiyen Canavarlar Hakkında Mitler
Yazar Adı: Kevin J. Wetmore
Yayınevi: Ayrıntı Yayınları
Çeviren: Selin Kurugül
Fiyatı: 190,00 TL

 

 

 

İÇERİK TANITIMI:

Bu kitaptaki canavarların ve tarih boyunca görülen yamyamlık vakalarının da ortaya koyduğu üzere, bizler de besin zincirinin bir parçasıyız. Parçalara ayrılıp yenebileceğimiz, sindirilebileceğimiz ve dışkılanabileceğimiz gerçeğinden rahatsız oluyor ve bunu korkutucu buluyoruz. Böylece bunu wendigoların, hortlakların, aswangların ve diğer şeytani yaratıkların yaptığını hayal ediyor, onları kendimizden uzaklaştırıyor, bu durumu daha az gerçek kılıyor (ya da en azından başkasının başına geldiğini hayal ediyoruz, kendimizin değil) ve aynı anda da yamyam katilleri ‘ünlü’ konumuna yüceltiyoruz (kendimizden uzaklaştırıyoruz). Yamyamlığın nadir olduğunu, hortlakların, aswangların ve wendigoların artık var olmadığını düşünerek rahatlıyoruz. Ancak diğer tüm ceset yiyiciler gibi, onlar da gölgelerde saklanıyor, geri dönmek ve korkularımızı körüklemek için fırsat kolluyorlar.
Dünya üzerindeki her kültürde, insan yiyen canavarlara dair anlatılara tanık oluruz. Grendel’den Ortaçağ’da bir yamyam olan Sawney Bean’e; antik İran’daki gulyabanilerden Teksas Katliamı’na kadar, bu varlıkların insanları yediği her hikâye, evrensel ve bir o kadar da korkutucu nitelikler taşır.

Bu kitapta Kevin J. Wetmore Jr.; hortlaklar, yamyamlar, wendigolar ve insan etiyle ziyafet çekmeyi seven diğer varlıklar da dâhil olmak üzere ölü yiyen canavarların tamamına yer veriyor.

 

Kitabın Adı: Kızıl Karma
Yazar Adı: Jean-Christophe Grange
Yayınevi: Doğan Kitap
Çeviren: Tankut Gökçe
Fiyatı: 330,00 TL

 

 

 

 

İÇERİK TANITIMI:

Mayıs 1968’de Paris adeta yangın yeriyken, genç bir kadının bir yoga pozisyonunda, çıplak ve parçalanmış cesedi bulunur. Polis Jean-Louis Mersch, cinayeti soruşturmaya başlar. Maktulün arkadaşları Hervé ile Nicole de ona yardımcı olurlar. Bir başka kadın arkadaşları daha cinayete kurban gittiğinde, ölümün kendi çevrelerinde kol gezdiğini düşünmeye başlarlar.

Mersch, Hervé ve Nicole bu cinayetlerin Hindistan’la bağlantılı olduğunu anladıklarında Kalküta’dan Varanasi’ye uzanan bir maceraya atılır ve korkunç gerçeği Ganj Nehri’nin kıyılarında keşfederler. Ama karma sonlanmamış, kötülüğün son halkasıyla yüzleşmek için gidilecek son bir durak kalmıştır…

 

Kitabın Adı: Neandertal / Soydaşlarımızda Hayat, Sevgi, Ölüm ve Sanat
Yazar Adı: Rebecca Wragg Sykes
Yayınevi: Kolektif Kitap
Çeviren: Mehmet Doğan
Fiyatı: 4400,00 TL

 

 

 

İÇERİK TANITIMI:

Keşfedildikleri günden bu yana insan türünün en kötü şöhretli üyeleri sayılan Neandertaller, artık geçmişin önyargılarından arınmış, bilimsel teknolojilerin desteğiyle şekillenen yepyeni bir bakış açısıyla tekrar inceleniyor. Fakat tüm bu araştırmalara rağmen hikâyelerinin tamamını öğrenebiliyor muyuz?

İngiliz araştırmacı, arkeolog ve yazar Rebecca Wragg Sykes işte bu hikâyeyi enine boyuna anlatabilmek için yola çıkıyor; Neandertallerin, üstlerindeki yırtık pırtık post parçalarıyla bizden çok çorak buzlu arazilerde yaşayan kuyruksuz maymunlara benzetildiği eski imajını rafa kaldırıyor ve türlü koşullara sahip geniş Avrasya coğrafyasında yüz binlerce yıl boyunca hayatta kalmayı başaran, büyük iklim değişikliklerine göğüs geren bu insanların, aslında her açıdan ne kadar güçlü olduğunu gözler önüne seriyor.

Neandertal: Soydaşlarımızda Hayat, Sevgi, Ölüm ve Sanat bu yakın akrabalarımızın nerede, nasıl yaşadığından neler yediğine, neler giyip nasıl süslendiğinden ölülerine nasıl davrandığına ve cinsel partnerlerini nasıl seçip bebeklerini nasıl büyüttüğüne dek çok geniş bir inceleme alanında, Neandertal kültürüne yepyeni bir pencere aralıyor. Sykes hem konunun uzmanları hem de Neandertalleri merak eden amatör okurların keyifle okuyabileceği bilgi dolu bu kitabında, öncü Paleolitik araştırmaların ve teorilerin ortaya koyduğu bulguları temel alarak Neandertaller hakkında yazılan en kapsamlı araştırmayı sunuyor.

 

Gündemdekiler

Gündemdekiler

Gündemdekiler