Gündemdekiler

Yazar ve eleştirmen Murat Şahin’in haftanın yeni çıkan kitaplarını ele aldığı gündemdekiler köşesinde bu hafta yine 5 yeni kitap yer alıyor.

Yel Dilediği Yerde Eser’de Susanna Tamaro yine yalın ve sıcak anlatımıyla yüreğimizde gizli kapılar açarken bizleri gündelik hayattan varoluşumuza doğru bir molaya çıkarıyor. 

Ertürk Akşun’un kaleme aldığı Şimdi Canavarlar Zamanı, dünyanın aşırı özgürlüklerle nasıl canavarlaştırıldığının ve yeni bir dünya savaşına ne şekilde sürüklenmekte olduğunun ipuçlarını bulmaya çalışıyor. 

100 Kesitle Cumhuriyet Türkiyesi’nin 100 Yılı, ele aldığı bir asırlık dönemin “tarihsel karmaşıklığını kesitlerle tasvir eden” yazılardan oluşuyor. 100 yıllık bir deneyimin tarihsel gövdesinden biyopsi yaparcasına alınan kesitler bunlar.

20. yüzyıl dünya edebiyatının en önde gelen, en sevilen yazarlarından Italo Calvino, bu kez İtalya’nın farklı bölgelerinin sesini taşıyan masallarla çıkıyor karşımıza.

Bir Araba Nasıl Yapılır, Adrian’ın Formula 1’deki 35 yıllık rakipsiz kariyerinin öyküsü, tasarladığı arabaları, birlikte çalıştığı pilotları ve dahil olduğu yarışları mercek altına alıyor. 

GÜNDEMDEKİLER

Kitabın Adı: Yel Dilediği Yerde Eser

Yazar Adı: Susanna Tamaro

Yayınevi: Can Yayınları 

Çeviren: Eren Cendey

Fiyatı: 210,00 TLİÇERİK TANITIMI: 

Hayatta öyle anlar vardır ki insan bir mola vermek, gündelik telaşa kapılmadan varoluşunun aşamalarını gözden geçirmek; hayatın hem zor ve karanlık anlarında hem de sevinçlerinde birlikte yol aldığı kişilere minnetini ve şükranını sunmak ister. 

Yüreğinin Götürdüğü Yere Git adlı romanıyla dünyanın dört bir yanında olduğu gibi ülkemizde de büyük okur kitlelerine ulaşan İtalyan yazar Susanna Tamaro’nun, yeni romanın kahramanı altmışlı yaşlarındaki Chiara, etrafı sessizlikle çevrili evinde üç mektup yazmaya karar verir: İlki 20 yaşına gelen güleç evlatlık kızı Alisha; ikincisi sorunlu ve öz kızı Ginevra; üçüncüsü sevdiği ve güvendiği eşi Davide ile günün birinde okuyacağını umduğu, ailenin sorunlu bir döneminde doğan küçük oğulları Elia için.

Çağdaş dünya edebiyatının sevilen yazarı Susanna Tamaro, bu derin ve tutkulu romanıyla kuşaklar arası dinamiklerin karmaşıklığına, aile bağlarının gücüne ve hayata anlam vermenin önemine ışık tutuyor. Sayfalar arasında gezinirken anlaşıldığınızı, avunduğunuzu ve iyileştiğinizi hissedeceksiniz.

“Yüreğinin Götürdüğü Yere Git’ten sonra en sevdiğim kitabım bu oldu.”

Susanna Tamaro

Kitabın Adı: Şimdi Canavarlar Zamanı

Yazar Adı: Ertürk Akşun

Yayınevi: Destek Yayınları

Çeviren: 

Fiyatı: 250,00 TL

 

 

İÇERİK TANITIMI:

Samir Amin “Eşitlik olmadan özgürlük vahşettir!” der. Sınırsız özgürlük vaadiyle yola çıkan neoliberalizm, öylesine büyük eşitsizlikler yarattı ki sonunda vahşet kaçınılmaz oldu.

Sırada çok daha büyük bir vahşet var: Yeni Dünya Savaşı

Neoliberalizmin ortaya çıkardığı olguların enine boyuna incelendiği bu kitap pek çok soruyu ortaya attığı gibi cevaplarının da peşinden gidiyor.

Ütopyadan, distopyaya nasıl geçildi?

Demokrasi kavramı nasıl tabulaştırıldı?

Sivil toplum kuruluşları aracılığıyla örgütlenmeye nasıl ket vuruldu, birçok ülkede renkli devrimlerin yolu nasıl açıldı?

Bireyin özgürleşmesi, herkesin hakikatinin kendine olduğu fikri ve içeriğin değersizleşmesi olarak postmodernizm, yeni bir Orta Çağ mı yarattı?

Ulusal devletin ortadan kalkmasıyla birlikte baş gösteren yeni mafya düzeninin toplumsal, kültürel ve ekonomik bedelleri ne olur?

Üçüncü dünya ülkelerinin yağmalanması, yeni faşizmi mi doğurmuştur?

Kitabın Adı: 100 Kesitle Cumhuriyet Türkiyesi’nin 100 Yılı

Hazırlayanlar: Alp Yenen, Erik Jan Zürcher 

Yayınevi: İletişim Yayınları 

Çeviren: Ali Selman

Fiyatı: 450,00 TL

 

İÇERİK TANITIMI: 

Türkiye Cumhuriyeti’nin yüzüncü yılını kutlarken, aynı zamanda, tarihi boyunca dışlanan ve ezilenlerin hakkını nasıl verebiliriz? Türkiye’nin demokratik siyasi kurumlarının başarılarını aydınlatırken, demokrasiyi ihlal eden yönlerini nasıl açıklarız? Türkiye’nin gelişimini ve ilerlemesini takdir ederken, aynı sürecin yarattığı çaresizlik ve eşitsizlikleri nasıl değerlendirebiliriz?”

Bazen bir yasa maddesi, bir karar metni, bazen bir söylev, bir beyanat, bir kısa metin, bir şiar, bazen bir mektup, bazen bir şiir veya şarkı, bazen bir fotoğraf, poster, harita veya şema… Önemli ya da simgesel vakalar, vecizeye dönüşmüş sözler… Böylesi fragmanlara dayanarak, son 100 yılın Türkiyesi’nin sadece siyasal değil, toplumsal ve kültürel hayatının çeşitli cephelerini kolaçan ediyor. Alp Yenen ve Erik Jan Zürcher’in derlemesine, alanında uzman 77 araştırmacı, bilgi arka planı bakımından yoğun fakat rahat okunan metinlerle katkıda bulundu.

Kitabın Adı: İtalyan Masalları

Yazar Adı: İtalo Calvino

Yayınevi: Everest Yayıncılık

Çeviren: Eren Yücesan Cendey

Fiyatı: 750,00 TL

 

 

İÇERİK TANITIMI: 

İlk kez 1956’da yayımlanan İtalyan Masalları’nda Calvino meraklı bir araştırmacı, titiz bir etnograf ama en çok da bir yazar olarak kendini gösteriyor: Ligurya’dan Veneto’ya, Emilia-Romagna’dan Sicilya’ya, ülkesinin farklı bölgelerine ait masallardan bir seçki oluşturmakla kalmıyor, değişik lehçelerdeki metinleri yeniden yazıyor ve İtalyan masal dünyasına bir bütünlük kazandırıyor. İtalyanca konuşulan bölgelerin harikalarla dolu fantastik hafızasını ironi ve şiirsellikle ortaya koyan bu kısa metinler, Calvino’nun dokunuşlarıyla yeniden hayat buluyor.

“Sihirli bir kitap, bir klasik.”

Time

“Her yaştan okur için… Bir başyapıt.”

The Wall Street Journal

“İtalya’nın en büyük edebiyat ustalarından birinin yeniden kaleme aldığı bu geleneksel İtalyan masalları, birer hazine.”

Los Angeles Times  

Kitabın Adı: Bir Araba Nasıl Yapılır?

Yazar Adı: Andrian Newey

Yayınevi: Fihrist Yayınları 

Çeviren: Görkem Yetiş

Fiyatı: 399,50 TL

 

İÇERİK TANITIMI:

Adrian Newey, dünyanın en önde gelen Formula 1 tasarımcısı, Britanya’nın tartışmasız en büyük mühendislerinden biri ve bu eser F1 severlerin ve hatta diğer mühendislerin, başucu kitabı.

F1’in deha ismi Adrian Newey; Mario Andretti, Nigel Mansell, Alain Prost, Ayrton Senna, Damon Hill, David Coulthard, Mika Hakkinen, Mark Webber, Sebastian Vettel ve Max Verstappen gibi isimler için araçlar tasarladı.

Newey bu kitabında IndyCar yarışlarındaki ilk günlerinden başlayıp Formula 1’deki inanılmaz başarısına kadar geçen süreci keyifli bir dille okurla paylaşırken bir aracın gerçekte nasıl çalıştığını tüm ayrıntılarıyla bizlere aktarıyor.

“Dünyanın en göz alıcı sporunun en başarılı adamı… Motor sporlarının Michelangelo’su.”
New Yorker

Gündemdekiler

Gündemdekiler

Gündemdekiler